Vaiko vystymasis ir priežiūra

Referatas
 5
Microsoft Word 69 KB
7 puslapiai

REFERATAS

VAIKO VYSTYMASIS
IR PRIEŽIŪRA

VILNIUS

VAIKO AMŽIAUS LAIKOTARPIAI

Nuo gimimo momento vaiko organizmas kinta, tobulėja protiškai, fiziškai bręsta, kol užauga. Atitinkamai nuo augimo laikotarpiu vaiko organizmui būdingos tam tikros morfologinės ypatybės. Jos nulemia organizmo funkcines sąvybes.
Visas vaiko raidos laikotarpis skirstomas į:
1. prenetalinį
2. postonatalinį. Šis dar skirstomasį:
a) naujagimystę (nuo gimimo iki 28 d.)
b) kūdikystę (nuo 29 d. iki 12 mėn. imtinai)
c) ankstyvąją vaikystę (nuo 1 metų iki 3 metų)
d) ikimokyklinį (nuo 3 metų iki 6-7 metų)
e) jaunesnįjį mokyklinį (nuo 7 metų iki 12 metų)
f) vyresnįjį mokyklinį (nuo 12 metų iki 18 metų)

PRENETALINIS LAIKOTARPIS

Šis laikotarpis trunka nuo apvaisinimo iki gimimo – vidutiniškai 280 dienų arba 40 savaičių.
Pirmieji trys nėštumo mėnesiai yra ypatingai jautrus gemalas. Placenta visiškai susiformuoja trečio nėštumo mėnesio pabaigoje. Kiekvienas organas turi savo kritinius formavimosi periodus.

NAUJAGIMYSTĖS LAKOTARPIS

Naujagimio pavojai Naujagimio kitimas
Ji tęsiasi 4 savaites nuo gimimo. Tai sudėtingas laikotarpis, nes naujagimis turi prisitaikyti gyventi naujoje aplinkoje. Gimus kūdikiui, jo ryšis su motina nutrūksta.
Naujagimystės laikotarpiu nukrinta virkštelė ir sugyja bambytės žaizda. Naujagimis neturi imuniteto, todėl jį reikia saugoti nuo infekcijų. Patekus infekcijai sukelia bambos, odos, gleivinių ligas. Pavojinga ir virusinė respiracinė infekcija. Šiuo laikotarpiu išryškėja vystymosi sutrikimo pasekmės. 1. Gimęs naujagimis nebegauna iš motinos kraujo deguonies. Jo kraujyje kaupiasi anglies dvideginis, kuris kartu su žemesne aplinkos temperatūra reflektoriškai dirgina kvėpavimo centrus, išsiplečia plaučiai, ir aplinkos oras įsiurbiamas į plaučius. Skardus riksmas – tai sveiko kūdikio požymis, rodantis, kad naujagimis pradėjo kvėpuoti.
2. Naujagimiui pradėjus kvėpuoti, formuojasi antrasis, t.y. mažasis arba plaučių kraujo apytakos ratas. Didysis kraujo apytakos ratas teka į visus organus ir audinius, aprūpindamas juos deguonimi ir paimdamas anglies dvideginį. Mažasis formuojasi naujagimiui gimus ir pradėjus kvėpuoti. Susiformavus mažajam kraujo apytakos ratui, užsidaro Botalo latakas.
3. Kinta kraujo sudėtis. Tuo laikotarpiu, kai kraujyje sumažėja Hb, pastebima gelta.
4. Pradeda funkcionuoti virškinamasis traktas.
5. Naujagimis prisitaiko prie žemesnės aplinkos temperatūros.
PEREINAMOSIOS NAUJAGIMIO BŪKLĖS

Ką reiškia Būklės
Tai stebimos pirmosiomis naujagimio gyvenimo dienomis ir...