Taisiklynga laikysena

Referatas
 5
Microsoft Word 59 KB
6 puslapiai

Turinys


1.Įvadas
2. Griaučių sudėtis ir funkcijos
3. Kaulų sandara
4.Kaulų augimas ir raida
5.Skeleto dalys
6.Kaip išvengti laikysenos ydų vaikams
7. Mokykliniai baldai
8. Profilaktiniai patarimai
9.Pasekmės
10. Nugaros skausmų gydymas
11.Sveikatos ugdymas mokykloje
12.Literatūra

1

1. ĮvadasBeveik apie 50% vaikų turi ydinga laikyseną.Dažniausiai žmogus apie tai nežino ir nieko nesiskundžia.Mūsų stuburas yra puikios konstrukcijos,labai pajėgus organas.Jis ne tik stabilus,bet ir nepaprastai judrus,kasdien išlaiko didžiulius dinamiškus krūvius.
Dėl nugaros skausmų paplitimo,esama labai daug priežasčių:miegame minkštose lovose,avime ankštus batus,dirbdami ar ilsėdamiesi dažniausiai sėdime netinkamuose-žemuose ir minkštuose-krėsluose.Per mažai judame,turime viršsvorį ir todėl labai varginame stuburą.Dėl nepakankamo judėjimo stuburą palaikantys raumenys yra silpni ir netreniruoti.
Tačiau galima priešintis šiam civilizacijos veiksniui,galima išvengti nuolatinių skausmų ir apsieiti be medikamentų ir operacijų.Tik turime įsisavinti,kad patys galime įtakoti stuburo būklę,vengdami : streso,nejudrumo ir netinkamos mitybos.2

2. Griaučių sudėtis ir funkcijos

Funkcinių požiūriu žmogaus judamajame aparate skiriama pasyvioji ir aktyvioji dalys.Pasyviąją dalį sudaro griaučiai,o aktyviąją-raumenys.Griaučiai susideda iš kaulų,kremzlių bei juos rišančių jungiamojo audinio jungčių.Suaugusio žmogaus griaučiai sudaro apie 20% visos kūno masės,o vaikų ir paauglių griaučiai lengvesni ir tam tikrais amžiaus laikotarpiais sudaro tik 9-18% kūno masės.
Griaučiuose kaulų skaičius keičiasi su amžiumi.Naujagimis jų turi apie 270.Vaikystėje susidaro vis nauji kaulėjimo taškai ir 14-mečio kaulų jau yra 356.Vėliau bręstant atskiros kaulinės griaučių dalys susilieja į vientisus kaulus ir jų skaičius sumažėja.Suaugusio žmogaus griaučiuose yra 200 pagrindinių pastovių kaulų.
Tose žmogaus griaučių vietose,kur reikalingas didesnis tamprumas negu kaulų,yra gana daug kremzlių.Jos dengia sąnarius kaulų paviršius,kremzliniai intarpai teikia elastingumo stuburui,krūtinės ląstai.Kremzlės dominuoja vaisiaus griaučiuose.Palyginti su suaugusiais,moksleivio organizme kremzlių yra daugiau.
Žmogaus griaučiai yra vidiniai,tačiau jie atlieka apsauginę funkciją.Pavyzdžiui,kaukolė gaubia gležnas ir jautrias galvos smegenys bei jutimo organus.Stuburo kanale apsaugo nugaros smegenys,dubuo taip pat saugo svarbius vidaus organus.Kiekvienas atskiras kaulas irgi atlieka apsauginę funkciją,nes jo...