Senosios vėžininkų gyvenvietės žvalgomieji tyrinėjimai

 5
Microsoft Word 66 KB
7 puslapiai

Vėžininkų senovės gyvenvietė. Vėžininkų senovės gyvenvietė.

Senosios Vėžininkų gyvenvietės žvalgomieji tyrinėjimai

Kursinis darbasDarbo vadovas:
mokytoja Laima Toliušienė

Turinys
ĮVADAS 3

1. ARCHEOLOGINIAI KASINĖJIMAI SKALVIŲ ŽEMĖSE
1.1. Skalviai 4
1.2. Ištirtos ir dar neatrastos tyrinėjimų vietos skalvių žemėje 5 2. ŽVALGOMIEJI ARCHEOLOGINIAI KASINĖJIMAI SENOJOJE VĖŽININKŲ GYVENVIE-
TĖJE
2.1. Senosios Vėžininkų gyvenvietės nustatymas (1995 – 1997 m.) 7
2.2. 2003. 06. 23 – 07. 03 vykdyti žvalgomieji archeologiniai kasinėjimai 8
2.3. Kasinėjimų senojoje Vėžininkų gyvenvietėje apibendrinimas ir išvados 9
3. PRIEDAI
3.1. Radiniai rasti Vėžininkuose gyvenvietės nustatymo metu 11
3.2. Radiniai rasti Vėžininkuose žvalgomųjų archeologinių kasinėjimų metu 12 – 14
3.3. Kasinėjimų vietos žemėlapis 15
3.4. Dokumentas pagal kurį senoji Vėžininkų gyvenvietė buvo įtraukta į laikinai saugomų paminklų apskaitą 16 – 17
3.5. Naudota literatūra 18

ĮVADAS

Turbūt kiekvienas su manimi sutiktų, kad tikras save gerbiantis pilietis turėtų domėtis ir nors kiek išmanyti savo krašto istoriją. Tai tikriausiai ir buvo pagrindinė priežastis, kuri mane paskatino praleisti dešimt puikių vasaros dienų pažintinėje archeologinių kasinėjimų stovykloje, Vilkyškiuose. Tai apibendrinamasis darbas apie tai kaip ir ką mums pavyko surasti bei truputis informacijos apie pačios kasinėjimų vietos istoriją.
Kadangi kasinėjimai vyko istorinėse skalvių žemėse, todėl iš pradžių šiek tiek sužinosite apie pačius skalvius. Toliau bus aprašomi mokslininkai padėję pagrindus to krašto archeologijai ir galiausiai žvalgomieji archeologiniai kasinėjimai senovės Vėžininkų gyvenvietėje, bei jų apibendrinimas ir išvados.
Šia tema buvo domėjęsis ir gerbiamas Vilniaus Universiteto docentas, Valdemaras Šimėnas. Būtent jis ir supažindino mus su archeologijos mokslu, vedė paskaitas apie anksčiau vykusius archeologinius kasinėjimus istorinėse skalvių žemėse, peržiūrėjome rastų radinių skaidres ir sužinojome daugiau apie savitą skalvių kultūrą.
Šių archeologinių kasinėjimų tikslas buvo pagrįsti arba paneigti hipotezę, jog kalva esanti į pietvakarius nuo Vėžininkų kaimelio, kuri yra išsidėsčiusi Nemuno ir Jūros upių santakoje (tiksliau dešiniajame Nemuno ir kairiajame Jūros krante), yra kadaise buvusios Senovės Vėžininkų gyvenvietės liekanos. Šią kalvą dar 1995 m. pastebėjo, tuo metu archeologinius kasinėjimus Šereitlaukyje vykdęs, archeologas V. Šimėnas. Būtent jis, tuo metu apžiūrėjęs pastebėtą kalvą, kuri tuo metu buvo suarta, ir radęs paviršiuje keleta...