Rizika susijusi su lytiniu gyvenimu

Medicinos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 144 KB
19 puslapiai

ĮVADAS


Lytinio gyvenimo kultūra – visuomenės kultūros dalis. Svarbiausia čia – išanalizuoti galimybes kaip formuoti lytinį potraukį, kad jis taptų žmogaus ir jo šeimos sveikatos bei laimės konstruktyviu elementu.
Seksologija negalėjo vystytis kaip mokslas, kol lytinis potraukis nebuvo pradėtas laikyti natūraliu gyvenimo reiškiniu. Lytiniai jausmai moralės ir estetikos požiūriu nėra kažkas „nešvaru“ arba „ nuodėminga“. Jie nėra ir vien technikos klausimas, nes nė vieno žmogaus potraukio negalima aiškinti izoliuotai nuo visos psichikos. Lytinis potraukis svarbus tuo, kad yra žmogiškas veiksmas; jis vyksta tarp žmonių, plačiai suprantančių sudėtingus, kartais labai svarbius, tarpusavio santykius.
Sekso srities normų negalima nustatyti, remiantis tik statistinių duomenų vidurkiais. Jose turi būti atsižvelgta į optimalias biologines, psichologines, socialines ir etines charakteristikas, kurios tinka kaip auklėjimo ir elgesio pavyzdžiai.
Įvairiais civilizacijos vystymosi laikotarpiais ir daugelyje kultūrų egzistavo romantinės meilės istorijos. Jausmų tyrinėtojai išskiria dvi meilės „ kategorijas“ – aistringą ir draugišką.
Specifiniai aistringos meilės požymiai yra nuolatinės mintys apie kitą asmenį, nenugalimas noras kalbėti jam apie savo jausmus, jo trūkumų nepastebėjimas.
Kai kurių mokslininkų nuomone, aistringa meilė gali būti genetiškai nulemtas giminės pratęsimo komponentas, padedantis poroms neiširti ilgesnį laiką – kol truks nėštumas ir motinystė.
Yra ir tokia prielaida: aistringiems santykiams pereinant į draugiškus smegenyse daugiau pasigamina tam tikrų cheminių elementų, panašių į narkotikus ir tai veikia žmogų raminančiai. Tuomet susiklosto naujas požiūris į partnerį, atsiranda kitokių pojūčių, sustiprėja artumo jausmas. Tokia meilė įvardijama kaip draugiška.
Dažnai kai aistringos meilės metas eina į pabaigą, pradedama realiai vertinti partnerį. Tarpusavio santykiai tampa lyg ir panašūs į dalykinę partnerystę. Jei santykiai buvo pakankamai nuoširdūs, abipusiai, tai paprastai išlieka ir kai kurie aistringos meilės elementai. Abu partneriai tada ima siekti pilnakraujo gyvenimo, atsiranda geriausi draugiški jausmai.
Pasiekti tokių santykių ne visada lengva. Poros privalo sutvarkyti savo lytinį gyvenimą, privalo paklusti kasdieninio gyvenimo reikalavimams.
Naujo tipo meilė reikalauja mobilumo ir noro pašalinti nesutarimus. Jausmų aptarinėjimas, sugebėjimas pripažinti savo klaidas, partnerio poreikių supratimas ir abipusis kompromisų ieškojimas – visa tai yra būtina gyvenant kartu.
Draugiška meilė visiškai neatmeta lytinių kontaktų. Atvirkščiai,...