Radono tyrimai

Fizikos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 44 KB
3 puslapiai

Radonas referatas. Radonas referatas.

Projektas "Radono tyrimai"

Žemės rutulio gyventojai pagrindinę radioaktyvių spindulių dalį gauna iš natūralių šaltinių, nuo kurių dažnai apsisaugoti negalime. Į žemės paviršių radioaktyvūs spinduliai ateina iš kosmoso, ir sklinda iš radioaktyvių šaltinių, esančių žemės paviršiuje.
Žmogus radioaktyvių spindulių gauna dviem būdais. Radiacinės medžiagos gali apdeginti žmogaus odą. Patekti į žmogaus organizmą radioaktyvios medžiagos gali su oru, kuriuo mes kvėpuojame, maistu ir vandeniu. Toks spinduliu gavimo būdas – vidinis.
Išorinę radiaciją iš natūralių šaltinių gauna kiekvienas žmogus, tik nevienodą dozę. Vieni gauna daugiau kiti mažiau. Tai priklauso nuo to kur žmonės gyvena. Ten kur slūgso radioaktyvios iškasenos radiacijos yra daugiau. Dozė radioaktyvių spindulių, kuriuos gauna žmogus, priklauso ir nuo jo gyvenimo būdo. Kai žmonės kurui naudoja akmens anglį ar dujas, skraido lėktuvu – tai didina radiacinių spindulių gavimo dozė.
Žemės šaltiniai radiacijos žmogui duoda 5/6 metinės ekvivalentinės dozės, likusią dalį duoda kosminiai spinduliai.

Gamtiniai radiacijos šaltiniai

2/3 efektyvios ekvivalentinės dozės spindulių, kuriuos gauname iš natūralių gamtinių šaltinių, patenka į žmogaus organizmą su maistu, oru ir vandeniu.
Labai nedidelę dalį šitos dozė radioaktyvių izotopų gaunamų su deguonimi - 14 yra kosminės kilmės. Visa likusioji dozė gaunama iš žemės kilmės šaltinių. Vidutiniškai žmogus gauna 180 mikrozivertų per metus. Organizmas įsisavina kartu su neradioaktyviais izotopais kalio, kurie būtini žmogaus organizmui.
Palyginti didelę dozę vidinės radiacijos spindulių žmogus gauna iš nuklidų radioaktyvaus urano – 238 ir radioaktyvaus torio – 232.
Kai kurie iš jų ( pavyzdžiui švinas – 210 ir polonis – 210 ) patenka į žmogaus organizmą su maistu. Jie koncentruojasi žuvyse, moliuskuose. Žmonės, valgantys daug žuvies ir kitų jūros gyvūnų, gali gauti didesnę dalį radioaktyvių spindulių. Tropinėse platumose, kadangi labai šilta, patalpos atdaros todėl koncentracija mažesnė
Tūkstančiai šiaurės gyventojų valgo elnio mėsą, kurioje yra didesnė...