Prostatos specifinio antigeno psa

Konspektas
 5
Microsoft Word 38 KB
2 puslapiai

Konkrečiai apie PSA
Prostatos specifinio antigeno (PSA) norma:
• < 40metų < 1.3 mg/l (arba ng/ml)
• 41 – 50 metų < 2.0 mg/l (arba ng/ml)
• 51 – 60 metų < 3.0 mg/l (arba ng/ml)
• 61 – 70 metų < 4.0 mg/l (arba ng/ml)
• > 70 metų < 4.5 mg/l (arba ng/ml)

Prostatos specifinis antigenas naudojamas prostatos vėžiui diagnozuoti ir sekti jo gydymo eigą. PSA – vienas iš geriausių šiuo metu žinomų vėžio žymenų. Prostatai specifinis antigenas – kol kas vienintelis laboratorinis vėžio žymuo, kuriuo verta tirti sveikus vyrus, tikintis, kad bus aptiktas prostatos piktybinis susirgimas (kai kuriose valstybėse tokia atranka atliekama, nes ji ekonomiškai pateisina). PSA rodiklis leidžia aptikti prostatos vėžį ir ankstyvoje stadijoje.
Radus vėžį kauluose ir nežinant pirminio šaltinio visada galima ištirti PSA. Įtarus prostatos vėžį, dar neatlikus histologinio tyrimo, rekomenduojama nustatyti PSA. Taip daroma tam, kad žinoti, kokia yra PSA vertė, kuomet vyras buvo pradėtas tirti ir galbūt gydyti. Histologinis tyrimas - tai tyrimas, kurio metu su adata paimamas tiriamosios medžiagos gabaliukas (prostata) ir pažiūrimas per mikroskopą - taip tiksliai diagnozuojama liga.
Prostatos vėžys net ir IV stadijoje pasižymi geru atsaku į gydymą. PSA koncentracija sėkmingo chirurginio ir medikamentinio gydymo metu gali sumažėti iki nulio. Kuo didesnė nustatoma PSA reikšmė pirminės diagnozės momentu, tuo blogesnė prognozė ir sunkesnė prostatos vėžio gydymo eiga.
Kas yra tyrimo jautrumas? Pavyzdžiui, jei tyrimo jautrumas yra 80 proc., tai 20 proc. vėžio atvejų, tyrimas "nerodys vėžio", nes tų 20 proc. ligonių vėžys negamina to ieškomo vėžio žymens. O kas yra tyrimo specifiškumas? Jei, pavyzdžiui, tyrimo specifiškumas yra 90 proc., tai 10 proc. tyrimo rezultatų "rodys vėžį", nors to vėžio nėra, nes tiems 10 proc. tiriamųjų tą...