Polis sezanas

Istorijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 34 KB
2 puslapiai

Polis sezanas referatas. Polis sezanas referatas.

Paul Cezanne, prancūzų dailininkas
* 1839 01 19 Ekse, Provanse
† 1906 10 22 Ekse, Provanse

Polis Sezanas (Paul Cézanne) gimė 1839 m. Prancūzijoje, senojoje Provanso sostinėje Ekse (Aix) netoli Marselio įlankos, pasiturinčio verslininko šeimoje. Lankė piešimo mokyklą, mokėsi gimtojo miesto gimnazijoje. Ją baigęs, kurį laiką studijavo teisę. Bet dailės trauka buvo didesnė, ir Sezanas, turėdamas rimtų ketinimų išmokti tapyti, išvyksta į Paryžių. Turėjo tokią galimybę, nes tėvas, nors ir šykščiai, nors ir nepritardamas sūnaus pasirinkimui, jį rėmė.
Paryžiuje Sezanas susiranda savo mokyklos draugą Emilį Zola (Émile Zola), įstojo į Siuiso akademiją (Ecole Suisse). Studijoms nusiteikęs rimtai - valandų valandas praleidžia Luvre prie molberto, kopijuodamas mėgstamus paveikslus. Žavisi italų renesanso meistrais, prancūzų realizmo daile. Mikelandželo (Michelangelo), Tintoreto, Delakrua (Delacroix), (Domjė) (Daumier), Kurbė (Courbet) paveikslai - ypatingo dėmesio ir traukos objektai.
Pačiam tapyti sekasi sunkiai: potėpis storas, spalvos sunkios, jų kontrastai aštrūs. Suartėjimas su impresionistais, pažintis su Kamiliu Pisaro (Camille Pissaro), dalyvavimas jo rengiamuose pleneruose žymi naują Sezano kūrybos periodą. Jo paletė šviesėja, skaidrėja, peizažai įgauna vaiskumo. Tačiau trys paveikslai, kuriuos jis 1874 m. išstato savo bičiulių impresionistų parodoje, palankių atsiliepimų nesulaukia. 1877 m. situacija pasikartoja. Dailininkui atrodo, kad neverta savo darbų viešai rodyti.
Nuo 1883 m. jis jau pastoviai gyvena Provanse, tik retkarčiais nuvykdamas į Paryžių. Bet ten nemato nieko paguodžiančio - kelias į jo dailės pripažinimą atrodo begalinis. Nuotaiką temdo ir nutrūkusi draugystė su Zola - Sezaną užgauna naujausias rašytojo romanas, kurio vienas iš personažų dailininkui nemaloniai primena jį patį. 1886 m. Sezanas veda Hortenziją Fikė...