Plokščiosios kirmėlės

Referatas
 5
Microsoft Word 40 KB
3 puslapiai

PLOKŠČIŲJŲ KIRMĖLIŲ TIPAS

Bendra plokščiųjų kirmėlių charakteristika. Iš viso žinoma apie 13 000 plokščiųjų kirmėlių rūšių. Jų kūnas iš viršaus suplotas, daugumos ištįsęs (todėl taip ir pavaintosa plokščiųjų kirmėlių tipu), panašus į maišelį. Gemale randami trys gemaliniai lapeliai, todėl jie dar vadinami triploblastais. Saugėliams būdinga kūno sandaros organizacija organų lygmenyje. Turi dvipusė simetriją, priekinę (galvos) dalį. Iš išorės kūną dengia odos-raumenų maišelis. Neturi kūno ertmės. Virškinimo sistema aklinai uždara. Yra speciali šalinimo sistema. Plokščiosios kirmėlės beveik visos hermafroditės.

Plokščiosios kirmėlės gyvena laisvai arba yra parazituojančios. Planariojos ir joms artimos grupės priklauso Turbellaria klasei, gyvena jūrose ir gėluose vandenyse. Daug plokščiųjų kirmėlių yra parazitinės. Trematoda klasei priklauso siurbikės, galinčios parazituoti organizmų viduje ir išorėje. Cestoda klasei priklauso stuburinių gyvūnų žarnose parazituojantys kaspinuočiai.
Plokščiųjų kirmėlių sandara yra sudėtinga. Be entodermos darinių ir iš ektodermos susidarančio epidermio dar yra mezoderma, iš kurios susidaro raumenys ir dauginimosi organai. Epidermis dengia tik laisvai gyvenančių turbeliarijų kūną. Celomo nėra, taigi šie gyvūnai yra necelominiai.
Nors plokščiųjų kirmėlių kūnas yra suskirstyta į organus, specializuotų kvėpavimo ir apytakos sistemų nėra. Tai kaip kūne pasiskirsto mitybinės medžiagos? Šią funkciją atlieka virškinimo sistema, kuri kartais būna labai išsišakojusi. Dujų apytaka vyksta difuziška, nes gyvūno kūnas plokščias ir plonas. Dažnai .šių gyvūnų šalinimo sistema veikia kaip osmosinio slėgio reguliatorius.
Plokščiosiom kirmėlėm būdinga dvišalė simetrija o laisvai gyvenančiom būdinga cefalizacija – galvos srities išsivystymas. Nervinė sistema yra kopėtinio tipo. Ji taip pavadinta todėl, kad du išilginiai nerviniai kamienai bei juos jungiantys nervai primena kopėčias. Poriniai ganglijai (nervinių ląstelių rinkiniai) veikia kaip smegenys. Kūno sienelėje yra išsidėsčiusios receptorinės ląstelės ir gyvūnai gali atsakyti...