Plaukimo įtaka žmogaus organizmui

Sporto rašiniai
Rašinys
 5
Microsoft Word 43 KB
3 puslapiai

Rasinys plaukimas. Vanduo rasinys. Rasinys plaukimas. Vanduo rasinys.

PLAUKIMO ĮTAKA ŽMOGAUS ORGANIZMUI

Kiekvienas žmogus gyvenime susiduria su vandeniu: poilsis vasarą prie vandens telkinių, vaikų mokymas, plaukimo baseinai ir kt. Visur būtina mokėti plaukti. Be to, dažnai tenka mokyti plaukti kitus. Tam reikia žinių ir praktinių įgūdžių.
Vanduo, bespalvis ir beskonis skystis. Tai gyvybės ir visos gamtos pagrindas. Vanduo užima apie šešiasdešimt procentų viso žemės paviršiaus ploto. Dauguma gyvūnų ir augalų gyvena vandenyje. Visų jų didelę dalį sudaro vanduo, kuris papildomas įvairiomis maisto medžiagomis. Be vandens, kaip ir be oro, negalėtų gyventi ir vystytis nė vienas organizmas.
Plaukimas - viena tinkamiausių sporto šakų žmonių nuovargiui mažinti, nerviniam stresui pašalinti, sveikatai stiprinti. Specialių judesių vandenyje dėka šalinami judamojo aparato sutrikimai, įgijamas atsparumas ligoms. Vandens procedūros grūdina jaunimą ir pagyvenusius žmones. Plaukimo poveikis žmogaus organizmui specifinis. Tai susiję su plaukiojančiojo būsena vandenyje, kai nejaučiama žemės traukos jėga, o vandens slėgis tolygiai pasiskirsto po visą kūną. Tokiomis neįprastomis sąlygomis atliekami plaukimo judesiai reikalauja specialių įgūdžių ir gana didelių pastangų.
Vandens temperatūra paprastai būna žemesnė už kūno temperatūrą. Kadangi vanduo yra geras vandens laidininkas, plaukikas vandenyje netenka daug energijos. Šilumos apykaita vandenyje 25 kartus greitesnė nei sausumoje.
Vandens aplinka specifiškai veikia žmogaus organizmą. Vandenyje jį veikia keliančioji jėga, kuri sudaro palankias sąlygas įvairių organizmo sistemų veiklai. Kūno masė vandenyje siekia tik kelis kilogramus, tai leidžia su mažesnėmis pastangomis išlaikyti kūną vandens paviršiuje. Tačiau judėti trugdo didelis jo tankumas. Judesiai atliekami beveik 800 kartų tankesnėje aplinkoje negu ore. Tai reikalauja ir didesnių energijos sąnaudų. Dėl didelio vandens tankumo judėjimas jame ribotas. Tai pagrindinė priežąstis, dėl kurios judesiai sausumoje atliekami greičiau ir mažesnėmis energijos sąnaudomis, negu vandenyje. Taip pat kūną vandenyje veikia ir vandens spaudimo jėga. Kuo giliau neriama, tuo didesnis vandens spaudimas. Žmogus...