Paukščių reikšmė gamtai ir žmogui

Referatas
 5
Microsoft Word 37 KB
2 puslapiai

Paukščių reikšmė gamtai ir žmogui
Paukščių reikšmė gamtai. Paukščiai gyvena visuose žemynuose ir daugelyje salų. Jų yra visur, kur yra augalų ir gyvūnų, tinkamų maistui: miškuose ir soduose, pievose ir pelkėse, stepėse, tundrose ir dykumose. Yra paukščių, didesnę gyvenimo dalį pralei¬džiančių atviroje jūroje. Dabar iš viso žinoma apie 9000 paukščių rūšių. Įvairiausi paukščiai gyvena atogrąžų miškuose, o atšiaurioje Arktyje ir Antarktidoje paukščių rūšių nedaug, bet jų individų čia labai gausu.
Paukščių reikšmė gamtai gana svarbi, nes jų labai daug ir veik¬la įvairi. Apskaičiuota, kad Žemės rutulyje gyvena apie 100 mili¬jardų paukščių. Visi jie kasdien sulesa daugybę augalinio ir gyvuli¬nio maisto ir dėl to turi didelę įtaką gyvajai gamtai. Ypač paukščiai reikalingi todėl, kad reguliuoja vabzdžių ir smulkių graužikų skai¬čių. Paukščiai yra ir kitų gyvūnų maistas. Taigi jie yra svarbi gran¬dis gyvų organizmų mitybos grandinėje.
Paukščiai padeda išplatinti augalų sėklas. Lesdami sultingus šermukšnių, šeivamedžių, bruknių, ievų, mėlynių ir daugelio kitų augalų vaisius ir skraidydami iš vienos vietos į kitą, jie kartu su išmatomis išmėto nesužalotas sėklas. Kėkštai ir kiti paukščiai, min¬tantys gilėmis, sunkius ąžuolo vaisius nuneša toli nuo medžio, ant kurio jie užaugo, ir dažnai pameta. Kai kurių atogrąžų augalų žiedu apdulkina paukščiai — kolibriai ir nektarinukai, kurie, kaip ir daugelis vabzdžių, minta gėlių nektaru.
Paukščių reikšmė žmogui daugiausia priklauso nuo jų vaid¬mens gamtoje. Visi vabzdžialesiai paukščiai laikomi naudingais, nes jie naikina vabzdžius, pirmiausia įvairius kultūrinių ir vertin¬gų laukinių augalų kenkėjus. Todėl taip svarbu globoti paukščius ir privilioti juos į laukus, daržus, sodus.
Be abejo, žmogui naudingi ir plėšrieji paukščiai, ypač...