Ozono sluosnis ir jo reiksme

Chemijos konspektai
Konspektas
 5
Microsoft Word 33 KB
1 puslapis

Ozono sluoksnis ir jo reikšme žemei


Ozono sluoksniu vadinama žemes atmosferos dalis, kurioje yra santykinai didelė ozono koncentracija. Didžioji atmosferos ozono dalis yra apatinėje stratosferos dalyje, apie 15-35 km aukštyje, jo koncentracija didžiausia apie 2200.000 m aukštyje.
Ozono sluoksnį 1913 m. atrado prancūzu fizikai Charles Fabry ir Henri Buisson. Smulkiau ozono sluoksnio charakteristikas tyrė britų meteorologas Gordon Miller Bourne Dobson, sukūręs paprastą spektrofotometrą kurio pagalba buvo galima išmatuoti stratosferos ozono kiekius nuo žemės. 1928- 1958 laikotarpyje Dobsonas įsteigė pasaulinį ozono monitoringo stočių tinklą, kuris veikia iki šiol. Jo vardu pavadintas ozono sluoksnio matavimo vienetas Dobsono vienetas.
Ozono sluoksnis – tai Žemės atmosferos (virš jūros lygio) sluoksnis, kuriame yra didesnė ozono O3 koncentracija. Ozono sluoksnis sugeria Saulės ir kitų kosminių kūnų ultravioletinius spinduli Ozono sluoksnis – tai Žemės atmosferos (20-50 km virš jūros lygio) sluoksnis, kuriame yra didesnė ozono O3 koncentracija. Ozono sluoksnis sugeria Saulės ir kitų kosminių kūnų ultravioletinius spindulius, apsaugo Žemės gyvybę nuo pavojingo jų poveikio, pakelia atmosferos temperatūrą.
Per paskutinį dešimtmetį pastebima ozono sluoksnio plonėjimo tendencija. Nuo 1985 virš Antarktidos susidarė ozono "skylė", kuri kas metai didėja ir plonėja. Ozono sluoksnį ardo chloro...