Nutukimas jo priežastys ir profilaktika

Medicinos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 53 KB
5 puslapiai

Tikėkimės, kad posakis „gero žmogaus turi būti daug”, nugrims gilion užmarštin. Požiūris į nutukimą keičiasi. Tolimoje praeityje sugebėjimas kaupti riebalus buvo evoliucinis privalumas, leidžiantis žmogui išgyventi ilgais priverstinio badavimo periodais. Apkūnios moterys, įamžintos garsių dailininkų drobėse, simbolizavo vaisingumą ir sveikatą, o pilni vyrai – buvo didybės ir turtingo gyvenimo simbolis.
Tačiau vystantis medicinos mokslui palaipsniui keitėsi požiūris į pilnumą. Dabar nutukimas vertinamas kaip chroniška liga, turinti neigiamos įtakos sergamumui diabetu ar širdies ligomis bei priešlaikinės mirties rizikos padidėjimui. Tai yra didžiulė problema; liga, kuriai apibūdinti pasitelkiama itin daug skaičių: kasmet auga ne tik kenčiančių nuo antsvorio žmonių kiekis, bet ir išlaidos, skiriamos šiai ligai gydyti.

Nutukimo epidemija
Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje daugiau nei 1,7 milijardo(!) žmonių kenčia dėl antsvorio ar nutukimo.
Didžiausias susidomėjimas nutukimu bei su nutukimu susijusiomis problemomis yra Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kas trečias amerikietis kenčia nuo antsvorio. JAV Nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimų duomenimis, nutukusių per metus padaugėja 1 proc. Tai reiškia, kad 2230 metais absoliučiai visi, t. y. 100 proc. amerikiečių bus nutukę.
Panaši situacija ir Europoje. Anglijos sveikatos departamento duomenimis, 34 proc. 16-64 metų amžiaus moterų ir 45 proc. to paties amžiaus vyrų kenčia nuo antsvorio, o 16 proc. vyrų ir 17 proc. moterų yra ypatingai nutukę.
Europoje nutukimo problema ypač aktuali pietinės ir rytinės Europos gyventojams (tai reiškia, kad ir mums), kur net 40 proc. gyventojų kenčia nuo nutukimo. Lietuvoje antsvorį turi 42 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Net 17 proc. Lietuvos moterų ir 11 proc. vyrų yra nutukę.
Tačiau nutukimas yra rimta problema ne tik išsivysčiusiose šalyse. Britanijos medicinos žurnale „Lancet” pateikiami duomenys, jog per paskutiniuosius 8 metus Kinijoje moterų, turinčių antsvorį, padvigubėjo, o vyrų – patrigubėjo. Nerimą medikams kelia ir tas faktas, kad arterinės hipertenzijos susirgimų skaičius dabar praktiškai prilygsta JAV.
Daugiau nei pusė naujų susirgimų cukriniu diabetu atvejų, užregistruota Indijoje ir Kinijoje, skelbia žurnalas „Lancet”. Egipte tiek pat sergančių cukriniu diabetu, kiek ir Amerikoje. Meksikoje visuose visuomenės sluoksniuose nutukimo atvejų sparčiai daugėja, o tuo pačiu ir sergančių diabetu. Net ir labai vargingose šalyse, kurios yra į pietus nuo Sacharos, skaičius, kenčiančių nuo antsvorio daugėja.

Kas yra nutukimas?
Nutukimu vadiname per didelį...