Nedarbo priežastys Lietuvoje1

Referatas
 5
Microsoft Word 106 KB
13 puslapiai

Turinys

Įvadas
1. Nedarbo priežastys
1.1. Ekonomikos nuosmukio įtaka šalies nedarbui
1.2. Rusijos finansinės krizės pasekmės
1.3. Privatizavimas
1.4. Bedarbių pašalpos
1.4.1. Darbo birža
1.4.2. Nelegalus darbas
1.5. Valdžios kliūtys dirbti ir užsidirbti
1.6. Apgaulingas minimalus darbo užmokestis
1.7. Netikros baimės
1.8. Bedarbiai pagal išsilavinimą
1.9. Ilgalaikė bedarbystė
1.10. Nedarbas kaime
1.11. Moterų nedarbo priežastys
1.12 Kitos priežastys
2. Nedarbo teritorinė diferenciacija
3. Gyventojų užimtumas
4. Darbo paklausos dinamika
5. Kova su nedarbu
Išvados
Literatūra

ĮVADAS

Nedarbas ir maži atlyginimai yra viena didžiausių problemų, šiuo metu slegiančių žmones. Kodėl Lietuvoje toks didelis nedarbas ir kodėl žmonės mažai uždirba?
Kai žmogus skundžiasi, kad jis neturi darbo, tai nereiškia, kad jis neturi ką veikti. Tai reiškia, kad žmogui trūksta pinigų. Būtent dėl pinigų vienas žmogus sutinka skirti savo laiką ir pastangas, t.y. suteikti paslaugą, o kitas, kuris nori paslaugos, yra pasiryžęs už ją sumokėti. Abiejų interesai verčia juos susitarti, nes tik tuomet vienas iš jų gaus pinigus, o kitas - darbo rezultatus. Susitarus laisva valia, lieka patenkinti abu - ir darbdavys, ir dirbantysis. Kodėl iš tiesų viskas nėra taip sklandu? Kodėl dažnai nepatenkinti lieka ir darbuotojai, ir darbdaviai? Kodėl daugėja žmonių, neturinčių darbo? Kokios priežastys lėmė, kad vienuose šalies rajonuose yra tris kartus mažiau bedarbių nei kituose?
Dėl daugelio priežasčių galima nepasiekti norimų rezultatų arba negauti atlygio už darbą. Visų pirma tai - mus supančio pasaulio dėsniai: sausra gali išdžiovinti derlių, smegduobė - praryti namą, vėtra - išvartyti medžius. Gali būti ir taip, kad žmogus turi nedaug sugebėjimų ar fizinių galimybių atlikti darbus ir užsidirbti pragyvenimui - ne kiekvienas juk dosniai gamtos apdovanotas, o kai kurie žmonės netgi labai nuskriausti. Visa tai sumenkina žmogaus gerovę. Geresnės technologijos ar kiti žmonės gali pastariesiems padėti, tačiau problema liks.
Darbo rinkos, užimtumo ir nedarbo problemų sprendimas susijęs su radikaliais pokyčiais vykdant ekonomikos pertvarkymus. Nepakanka konstatuoti nedarbo didėjimo faktą ir mastą, būtina nagrinėti nedarbo atsiradimo ir didėjimo priežastis, suformuoti nacionalinę gyventojų užimtumo politiką ir parengti šios politikos įgyvendinimo priemones.
Nedarbo priežastys Lietuvoje - aktualus klausimas, ypač šiuo metu. Būtent todėl ir pasirinkome šią temą. Pirmoje darbo dalyje nagrinėjamos pačios nedarbo priežastys. Toliau seka statistiniai...