Neanderalietis

Istorijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 78 KB
8 puslapiai

Antakiu referatai. Antakiu referatai.

Įžanga
Neandertalietis - tai žmogaus rūšis egzistavusi pleistoceno laikotarpiu. Jie dar vadinami paleontropais. Neandertaliečiai gyveno visuose senojo žemyno kontinentuose. Vardas kilęs nuo vietovės Vokietijoje, kur 1856 metais buvo rasta pirma neandertaliečio fosilija. Anglas Tomas Kekslis laikė jį artimiausiu dabartinio žmogaus protėviu. Vėliau, kai buvo rasta kelios kaukolių ir kaulų liekanos buvo aišku, kad Kekslis buvo teisus.
Maždaug prieš 70000 metų visame pasaulyje temperatūra pažemėjo, prasidėjo paskutinis apledėjimas. Jo metu visouse Žemės rutulio rajonuose vandenynų ir jūrų lygis pažemėjo. Atsirado Beringo ir kiti „tiltai“, leidę apgyvendinti visus žmonių dar negyvenamus rajonus. Atšilimo periodas su tarpiniais temperatūrų svyravimais truko iki 10 – 12 tūkstančių metų nuo mūsų laikų, po to temperatūra pamažu ėmė kilti, klimatas tapo drėgnesnis.
Išskiriamos dvi neandertaliečių evoliucijos šakos, kurių viena vadinama „ankstyvaisiais neandertaliečiais“, kita „klasikiniais“, arba Vakarų Europos neandertaliečiais. Ankstyvieji neandertaliečiai gyveno maždaug prieš 150000 metų, sprendžiaint iš Eringsdorfo ir Sakopastorės radinių. Jų kaukolės vertikaliu, pailgu veidu, apvaliu pakaušiu, mažiau iškiliu antakių velenu, iškilesnia kakta, dantimis, smegenų tūriu labiau primena šių laikų žmogų. Eringsdorfo kaukolės talpa (1400 – 1450 cm3) artima šių laikų žmogaus kaukolės talpai (1350 – 1500 cm3).
Klasikiniai neandertaliečiai gyveno prieš 80000 – 35000 metų. Jų liekanų rasta Prancūzijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Italijoje ir kt.
Nuo ankstyvųjų neandartaliečių klasikiniai skiriasi iškiliasniu antakių velenu, pakaušis iš viršaus lyg suplotas, beveik nėra smakro, stambūs dantys. Bet labiausiai jie skiriasi smegenų tūriu, kuris didesnis netik už ankstesnių, bet ir už dabartinių žmonių smegenų tūrį. Neandertaliečiai turėjo būti gana stiprūs, vidutinis jų ūgis, manoma, buvo 155 – 165 cm.
Matyti, kad neandertaličiai gyveno labai trumpą gyvenimą, per kurį fizinės traumos buvo visiškai įprastas dalykas. Senos neandertaličių liekanos leidžia tegti, kad dauguma individų mirdavo vos įkopus į ketvirtąją dešimtį, bet taipat manoma, kad kaikurie pasiekdavo penktąją dešimtį. Neandertaličių skeletuose randama daug sugijusių traumų, kurių dauguma viršutinėje kūno dalyje. Tokios traumos labai būdingos sportininkams, įpatingai rodeo dalyviams. Nors gyvūnų išteklius ir nebuvo didelis, o tai sunkino išgyvenimo salygas šiaurėje, tačiau tyrinėjimai teigia, kad neandertaličiai naudojo du maisto paieškos būdus: rankiojimą ir medžioklę. Neandertaličių kaulus ištyrus...