narkotiniu medziagu vartojimo priezastys bei prikla

Sociologijos testai
Testas
 5
Microsoft Word 76 KB
8 puslapiai

Narkotiku vartojimo priezastys. Ziniu testas apie narkotines medziagas. Narkotiku vartojimo priezastys. Ziniu testas apie narkotines medziagas.

TYRIMO PROBLEMOS FORMULAVIMAS

Šiandien vis garsiau suskamba balsai, prabylantys apie gresiantį pavojų – mo-kyklose klestinčią narkomaniją. Kiek pagrįstos šios baimės, pasakyti sunku, kadangi išsamių ir rimtų tyrimų Lietuvoje šia tema kol kas dar nėra. Aišku viena – toks reiški-nys iš tiesų egzistuoja, neaiškūs tik jo mastai – galbūt jie išpūsti žiniasklaidos, o gal tokie, kokių nei žiniasklaida, nei Vyriausybė, nei tėvai bei mokytojai net neįsivaiz-duoja.
Mes nesame kažkokie išskirtiniai – Vakaruose narkotikų, alkoholio ir cigare-čių paplitimas tarp vaikų ir jaunimo aptarinėjamas jau daugelį metų. Neseniai JAV atliktas tyrimas parodė, kad keturi iš dešimties dešimtų klasių moksleivių yra bandę marihuanos; kito tyrimo duomenimis, 2001 m. 28 % vyresnių klasių mokytojų bei 19 % vidurinių klasių mokytojų teigė, jog bent kartą per pastarąjį mėnesį į jų pamoką atėjo išgėręs arba nuo narkotikų apsvaigęs mokinys.
Deja, šiandieninių jaunų žmonių kultūroje narkotikai užima reikšmingą vietą. Vakaruose gaminamos LSD tabletės ryškiaspalvėse, animacinių herojų piešinėliais papuoštose pakuotėse; vaikai vakarėlių metu perpardavinėja pagal gydytojo receptą gautus vaistus kaip narkotikus; vartojami gyvūnams skirti raminamieji „Ketaminas“; pernakt vykstančiuose šokių vakarėliuose, skambant „trankiai muzikai“, palaikyti energiją padeda narkotikai. Tai ne naujiena ir Lietuvoje – vis daugiau paauglių patenka į ligonines, apsinuodiję narkotinėmis medžiagomis.
Pamokėlės ar valandėlės narkotikų žalos tema kažin ar gali atsverti iš supan-čios aplinkos gaunamą „švietimą“, kurį suteikia bendraamžiai ir populiariosios kultū-ros terpė. Vaikai imlūs naujovėms, ir žinių jie gauna iš kino filmų, televizijos, vaizda-juosčių, kompaktinių diskų, žurnalų, interneto svetainių, virtualių pokalbių kambarių. Mūsų šiandieninės kultūros mados ir tendencijos propaguoja kartais šokiruo-jančias vertybes. Vaiką ar paauglį supa gausybė įvairių pranešimų apie tai, kas gero „slypi“ tokiose medžiagose kaip alkoholis, tabakas ar narkotikai.
TV personažai gyvena narkotikais uždirbtų pinigų sukurtoje prabangoje; inter-neto svetainė propaguoja pritarti marihuanos legalizavimui; mėgstamos kino žvaigž-dės herojus naujausiame filme nesiskiria su cigaru ir taip toliau.
Su narkotikais, alkoholiu, cigaretėmis susiję „pranešimai“ paauglius gali pa-siekti visai netikėtai: iš žurnale išspausdintos reklamos, parduotuvėje skambančios dainos, kino filmo herojaus posakio. Šie „ženklai“ paprastai tiesiogiai neskatina varto-jimo – tačiau jie tarsi kuria nuostatą, kad...