Mikčiojimas ir jo šalinimas korekcinis darbas su mikčiojančiais vaikais

Referatas
 5
Microsoft Word 64 KB
6 puslapiai

Mikciojimo referatas. Mikciojimo referatas.

Turinys


Įvadas 3
1. Mikčiojimas ir jo rūšys 4
1.1. Ribinis mikčiojimas 6
1.2. Nežymus mikčiojimas 7
1.3.Įsitvirninęs mikčiojimas 7
2. Mikčiojimo šalinimas ir korekcinis darbas 9
Išvados 12
Literatūra 13

Įvadas

Nuo senų laikų bandoma išsiaiškinti, kas yra mikčiojimas, kaip atsiranda, kokios priežastys jį sukelia. Įvairių autorių duomenimis, pasaulyje mikčioja 2-3 % žmonių. Lietuvoje tai siekia iki 4-5 %. Daugiausia mikčioja vaikai, ikimokyklinio amžiaus. Ir dažniausiai mikčioja berniukai ir vyrai.
Pati sąvoka mikčiojimas apibrėžiama kaip sunkus ir komplikuotas sutrikimas. Tačiau tai ne tik sunkus sutrikimas – tai ir labai sudėtinga problema, reikalaujanti daug pastangų. Mikčiojimą gali sukelti įvairios priežastys – vienas labai jaudinantis įvykis arba besitęsiantis stresas – gali sutrikdyti daugelio iš mūsų šneką. Mažas vaikas ypač pažeidžiamas, nes jis dar tik mokosi valdyti stiprius išgyvenimus, ir daugelis dalykų jam atrodo grėsmingi. Kalbėjimo sutrikimai gali būti vidinio konflikto ir nerimo požymiu. Vaikas pradės bijoti tam tikrų kalbėjimo situacijų, nes jam jos bus panašios į tas, kurios jam buvo sunkios. Tačiau dėl to ne visi vaikai pradeda mikčioti.
Mikčiojimas dažniausiai pasireiškia antraisiais – penktaisiais gyvenimo metais, intensyviai vystantis vaiko kalbai. Dažniausi mikčiojimo požymiai yra garsų, skiemenų pakartojimai, garsų tęsimas, tylos pauzės. Daugelis vaikų, mokydamiesi kalbėti, sunkiai suranda tinkamų žodžių savo mintims išreikšti, pasakoja susijaudinę, skubėdami, todėl jų kalbos sklandumas sutrinka.

Darbo struktūra. Darbas susideda iš dviejų pagrindinių dalių. Pirmoji dalis skirta mikčiojimo rūšims aptarti, kokų tipų yra mikčiojimas. O antrojoje dalyje supažindinsiu su mikčiojimo šalinimu, korekciniu darbu. Ką reikia daryti, norint padėti tokiam vaikui. Kaip būtų galima palengvinti ir padrąsinti. Į šiuos klausimus bandysiu atsakyt, remdamasi žymių autorių darbais.

1. Mikčiojimas ir jo rūšys

Mikčiojimas nėra pastovus sutrikimas, jis priklauso nuo bendravimo situacijos sudėtingumo. Mikčiojimo stiprumas gali keistis. Kartais užsikirtimų dažnumas skiriasi net ir to paties pokalbio metu. Ikimokykliniame amžiuje šie svyravimai dažnai susiję su vaiko veikla. Kai vaikas kalba apie šalia esančius daiktus, atliekamus veiksmus, jo kalboje paprastai yra mažiau užsikirtimų nei pasakojant patirtus įspūdžius. Specialistai negali tiksliai paaiškinti mikčiojimo svyravimo priežasčių. Daugiau nei 60 % vaikų įveikia šį sutrikimą, tačiau nėra aiškių kriterijų atpažinti, kuris vaikas mikčiojimą...