Manilos mūšis

Istorijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 83 KB
9 puslapiai

Manilos mūšis, vykęs nuo 1945 vasario 3 iki 1945 kovo 3, buvo vienintelės JAV kovos stengiantis užimti ginamą didesnį miestą Ramiojo vandenyno mūšyje. Manilos mūšis buvo vienas iš didesnių mūšių, kuriuos vedė JAV miestuose per antrąjį pasaulinį karą. Tai be abejonės vienas iš paskutinių didesnių miesto mūšių, vestų JV pajėgų. Manilos atvejis siūlo daug didesnių ir mažesnių pamokėlių, kurios galėtų būti pamokusiomis planuojant ateity miesto operacijas. Iš esmės, Manilos mūšis buvo modernių kombinuotų ginklų mūšių, vykusių ribotoj miesto teritorijoj su daugybe civilių gyventojų, pavyzdys. Manila duoda mums keletą pamokėlių susijusių tiek kombinuota ginklų kova, tiek su civiliais gyventojais.
Kelias į Manilą buvo vienas iš ilgųjų. Po japonų atakos prieš JAV jūrų laivyną Perl Harbore gruodžio mėnesį 1941 metais, JV mobilizavosi išsiplėtusioms kovoms. JV pajėgos Filipinuose atkakliai, bet nesėkmingai atrėmė japonų invaziją nuo 1941 metų gruodžio iki 1942 metų gegužės. Vėliau 1942 metais, vis dėl to, JV pajėgos generolo Duglaso Mac Artūro pietvakarių ramiojo vandenyno srities vadovavimo dėka išsikovojo kelią per Saliamonus ir Naująją Gvinėją. 1943 lapkričio pradžioje pajėgos admirolo Česterio Nimitcos ramiojo vandenyno srities vadovavimo dėka užėmė Taravą, Maršalus ir Marianas. Iki spalio Mac Artūras buvo dar kartą pasirengęs kovoti Filipinuose ir išlaipino didesnes pajėgas Leyt Gulfe. Leytas buvo užimtas po sunkių kovų ir tuomet iki 1945 metų sausio Mac Artūras buvo pasiruošęs išlaipinti savo pajėgas Luzono kranuose (pagrindinė sala šiauriniuose Filipinuose) ir judėti link Filipinų sostinės – Manilos.
1945 Maniloje buvo miesto kontrastas. Kai kuriose tradicinėse miesto dalyse žmonės gyveno dar trobelėse. Kitose dalyse žmonės gyveno moderniuose turinčius oro kondicionierius butuose. Miestas užėmė apie 14,5 kvadratinių mylių, kur plėtėsi 5,5 mylias į šiaurės pietus ir 4 mylias į rytų vakarus nuo rytinio Manilos paplūdimio kranto. Sostinės populiacija buvo 1,100,000.
Manila buvo padalinta pusiau Pasigo upės. 1945 metais šeši tiltai, kuriuos mūšyje dėl sostinės japonai visus atkirto, jungė Pasigo krantus. Pasigo pietuose palei krantą tęsėsi modernesnė infrastruktūra ir viduje esanti teritorija, kuri buvo vadinama Intramuros, senas ispanų siena apsuptas miestas. Intramuros buvo 16 amžiaus tvirtovė su 40 sprindžių sienų storiu bazėje. Šiaurinė siena žiūrėjo į Pasigą, visos kitos likusios sienos buvo atgręžtos į parko tipo teritoriją, pripildytą tvirtovės griovių. Intramūros rytuose ir pietuose buvo daugiausia vyriausybinių pastatų, ligoninių, mokyklų. Šie...