Liudvikas xiv despotas ar valstybės kūrėjas

Istorijos analizės
Analizė
 5
Microsoft Word 50 KB
4 puslapiai

Prancūzijos karalius Liudvikas XIV Didysis (1643 – 1715) buvo vienas iš garsiausių Prancūzijos istorijos valdovų, kurio valdymas truko ilgiausiai.
1661 metais Liudvikas XIV paskelbė, kad jis nesirinks pirmojo ministro, bet valdys šalį vienas ir per 54 valdymo metus jis savo žodį tesėjo. Jis norėjo būti vienintelis valdantysis ir manė, kad Prancūzijos karalius gali daryti ką tik panorėjęs. Liudvikas XIV nepakentė jokio protesto ar pasipriešinimo. Jis reikalavo, kad jam paklustų visi šalies gyventojai ir manė, kad karalius, tai “Dievo pasiuntinys žemėje”. Tačiau ar galime teigti, kad Liudvikas XIV, pramintas Karalium-Saule, buvo vien tiktai išdidus ir garbėtroška karalius, despotiškai valdęs šalį ? Daugelis istorijos šaltinių teigia, kad Karalius – Saulė sukūrė tokią valstybę, kokios iki tol nebuvo sukūręs nei vienas Prancūzijos valdovas, ir po jo mirties, kiti valdovai bandė sekti jo pėdomis.

Pirmieji valdymo metai

Liudvikas XIV karaliumi tapo 1643 m., sulaukęs vos 4,5 metų amžiaus. Šalį tuo metu valdė jo motina ir Mozarinis, Liudviko XIII patikėtinis. Liudviko XIV vaikystė prabėgo Frondos judėjimo įvykių sukūryje ir ši dramatiška politinė sumaištis, tvyrojusi 1648 – 1653 m. tarp Paryžiaus parlamento, miesto diduomenės ir Mozarinio, įtakojo jo asmenybės formavimąsi. Mozarinis, karaliaus krikštatėvis, suteikė jam politinį išsilavinimą ir įtakojo jo domėjimąsi, gana ankstyvame amžiuje, kariniais, diplomatiniais ir politiniais klausimais. 1650 metais Mozarinis įtraukia Liudviką XIV į Tarybos darbą. Karalius labai mėgo priimti sprendimus politiniuose įvykiuose. Liudvikas XIV labai pasitikėjo savimi, savo atsiminimuose be perstojo kalbėjo apie savo šlovę ir garbę. Ir pagaliau, 1661metais mirus Mozariniui, jis perima šalies valdymą. 1661m. kovo 10 dieną Fontenblio pilyje sušaukęs Tarybą, karalius savo ministrams paskelbia, kad šalį, be abejo, jis valdys vienas. ”Valstybė – tai aš!” (“L`état – c`est moi!”) – pareiškė Liudvikas XIV. Reikia pabrėžti, kad ateidamas į valdžią, Liudvikas XIV jau turėjo mintyse subrandintą karalystės valdymo koncepciją.
Beprecedentinis Liudviko XIV kūrinys buvo centralizuotos politikos modernizavimas. Jis rėmėsi centrinės valdžios struktūrų racionalizavimu ir visišku administracinio ir politinio personalo atnaujinimu.
Liudvikas XIV nusprendė efektyviai valdyti šalį, tačiau niekada jis to nedarė vienas: Aukščiausioje Taryboje jį supo Valstybės ministrai, kurių nuomone jis dažnai rėmėsi. Tuo tarpu tam tikrų apskričių (domenų) valdymas priklausė kitoms Taryboms (Finansų Taryba, kuriai vadovavo Kolbertas; Valstybės Taryba, preziduojama...