Lietuvos krepšinio pasiekimų raida nuo 1919 iki 1939 m

Referatas
 5
Microsoft Word 51 KB
4 puslapiai

Įvadas
Krepšinis – yra žaidimas sugalvotas Džeimso Neismito dar XIX a. Pabaigoje. Šio žaidimo principas labai paprastas – reikia įmėsti kamuolį į virš galvos pakabintą krepšį.
Dabar ši sporto šaka yra labai populiari visame pasaulyje, o ypač Lietuvoje. Čia ji vadinama “antrąja religija”. Lietuvoje krepšinį žaidžia, juo duomisi, myli ir serga už savo miegiamas komandas bene kiekvienas ir senas ir jaunas.
Šiai sporto šakai pasaulyje vadovauja tarptautinė federacija FIBA, įkurta 1932 m. (tada dar tik kaip Tarptautinė mėgėjų krepšinio federacija). Lietuva į šią federaciją įstojo 1936 m. Nuo 1936 m. krepšinis įtrauktas į vasaros olimpinių žaidynių programą.
Viame pasaulyje vyksta masė įvairių varžybų: šalies čempionatai, tarptautinės važybos, kaip Eurolyga, Europos bei pasulio čempionatai. Lietuvoje yra kelios lygos: LKL, LKAL, LSKL, LMKL, kurių varžybos vyksta kiekvieną sezoną.

Krepšinį Lietuvoje pradėjo žaisti moterys. Vienas iš Lietuvos sporto pradininkų S. Garbačiauskas rašė: “Dar 1919 metais Lietuvoje pradėjo organizuotis moterys sportininkės, bet tik 1920-1921m. jos pasirodė viešai ir pradėjo žaisti krepšinį. Žaisti ne pagal JAV, bet pagal vokiečių taisykles, t.y. su mažesniu kamuoliu, be lentų. Rungtynės buvo Vytauto ir sutraukdavo daug žiūrovų. Vyrai į krepšinį kibo tik po metų ar dar vėliau.”
O štai E.Kubiliūnaitės-Garbačiauskienės, vienos iš moterų sporto Letuvoje kūrėjos, pirmųjų krepšinio žingsnių Lietuvoje dalyvės, prisiminimai: "Pasirinkome aikštelę prie pavilijono, įrengėme persirengimo patalpą "kegelbane", įsigijome kamuolį ir pastudijavę įvairias sporto šakas, pasirinkome basketbolą - krepšinį, kaip kolektyvinį, visapusiškai lavinantį kūną - estetinį sporto žaidimą Pritaikę tinkamą apsirengimą ir apavą, beveik kasdien ateidavom treniruotis".

1921 m. Prie LFLS (Lietuvos fizinio lavinimo sąjungą) buvo įstegta moterų krepšinio sekcija. Moterys pradėjo rungtyniauti.
1922-ieij laikomi oficialiais krepšinio gimimo metais Lietuvoe. Balandžio 23 dieną Kaune įvyko pirmosios oficialios krepšinio rungtynės. Žaidė LFLS ir Kauno rinktinė, liamėjo LFLS krepšininkai rezultatu 8:6.
Moterys pirmasias ryngtynes sužaidė rugsėjio 10-ąją.
Pirmasis Lietuvos čempionatas surengtas spalio 4-10 dienomis. Jame žaidė dvi moterų komandos – LFLS ir LŠS (Lietuvos šalių sąjunga). Buvo numatyta trejos rungtynės, jų rzultatai – 8:2, 4:4, ir 2:4. Kadangi abi komandos laimėjo po vienas rungtynes ir vienas sužaidė lygiosiomis, prirekė ketvirtųjų rungtynių. Jas 4:0 laimėjo LFLS kperšininkės ir tapo pirmosiomis Lietuvos krepšinio...