Lietuvos chemijos pramonės taršos poveikis gamtai ir šios problemos sprendimo būdai

Chemijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 52 KB
4 puslapiai

TURINYS:

TURINYS 2
CHEMIJOS PRAMONĖS PADĖTIS LIETUVOJE 3
CHEMINĖS KATASTROFOS 4
RŪGŠTŪS LIETŪS 6
DIRVOŽEMIO TARŠA 7
ŠIUOLAIKINĖ ALTERNATYVA - „ŽALIOJI“ CHEMIJA 8
NAUDOTA LITERATŪRA 9

CHEMIJOS PRAMONĖS PADĖTIS LIETUVOJE

Chemijos pramonė Lietuvoje yra sutelkta keliose stambiose gamyklose: „Lifosa” Kėdainiuose ir „Achema” Jonavoje, kurios gamina trąšas, „Akmenės cementas“ ir „Mažeikių nafta“, „Panevėžio stiklas“ bei farmacijos įmonės „Sanitas” ir „Endokrininiai preparatai” Kaune. Tačiau būtent didžiausios ir pavojingiausios chemijos įmonės labiausiai ir rūpinasi savo saugumu, norėdamos išsaugoti gerą reputaciją. O štai daugybė smulkių chemijos gudrybių vis dar mažai žinomos tautai ir teisėsaugai.
Oficialiai chemijos pramonės žalingumas aplinkai nė kiek nėra didesnis nei kitų veiksmingų gamybų. Gerai tvarkoma chemijos gamykla mažiau pavojinga aplinkai ir aplinkiniams nei blogai tvarkoma ligoninė ar mokykla.
Tačiau būtent mažosios, į akis nekrentančios (dažniausiai dukterinės ar filialinės), įmonės savo saugumą kartais pamiršta.
Būtent dėl stambiųjų firmų pelno siekimo ir tą siekį stabdyti turinčių institucijų aplaidumo su chemija greitai galima bus susieti tris didžiausius Lietuvos prakeiksmus.

CHEMINĖS KATASTROFOS

2001 m. rugsėjo 21 d. 10 val. 15 min. AZF ("Azote de France") azotinių trąšų gamykloje Tulūzos mieste Prancūzijoje nugriaudėjo milžiniško masto sprogimas. Žuvo 32 žmonės, apie 2500 žmonių buvo sužeista. Tarp žuvusiųjų - 23 gamyklos darbuotojai ir 9 - aplinkinių rajonų gyventojai. Sprogimo naikinamoji galia prilygo 3,4 balų stiprumo Žemės drebėjimui. Aplink gamyklą 3 km spinduliu buvo sugriauta arba apgriauta apie 10 tūkst. gyvenamųjų namų, iš jų - apie 500 buvo visiškai nušluoti nuo žemės paviršiaus. Jei sprogimas būtų įvykęs po darbo, aukų tarp aplinkinių gyventojų būtų žymiai daugiau - teigia civilinės saugos ekspertai.
AZF azotinių trąšų gamykla buvo įsikūrusi Prancūzijos pietvakariuose, Tulūzos miesto pakraštyje, apie 3 km nuo miesto. Ši gamykla priklausė vienai didžiausių pasaulio naftos kompanijų - Prancūzijos koncernui "TotalFinaElf". Nors ji buvo pastatyta atokiau nuo gyvenamųjų kvartalų, tačiau plečiantis didmiesčiui, gyventojai kūrėsi vis arčiau gamyklos, patikėję jos saugumu ir nekenksmingumu.
Didžiulė gamykla, kurioje dirbo apie 500 žmonių, pavirto metalo ir statybinio laužo krūva. Sprogimo centre susidarė 50 m skersmens ir 10 m gylio duobė. Nuolaužas sprogimo banga išmėtė pusės kilometro spinduliu. Šalia esančioje kitoje chemijos gamykloje sprogimo...