Lapimo išskyrimo sistema

Referatas
 5
Microsoft Word 56 KB
5 puslapiai

Žmogaus organizmas turi keletą mechanizmų, šalinančių žalingus medžiagų apykaitos produktus. Didelė jų dalis ir nesuvirškinti produktai šalinami pro žarnyną. Kepenyse vyksta daugybė cheminių reakcijų, kurių metu nukenksminami medžiagų apykaitos produktai, hemoglobino skilimo produktai (bilirubinas), vaistai. Visa tai pašalinama su tulžimi į žarnyną. Šalinimui svarbūs plaučiai, pro juos šalinamas anglies dioksidas, vandens garai, kai kurios lakios medžiagos (alkoholis) ir vaistai. Dalis vandens, druskų, šlapalo yra pašalinama su prakaitu. Tačiau svarbiausia yra šlapimo išskyrimo sistema. Jai priklauso inkstai, šlapimtakiai, šlapimo pūslė ir šlaplė. Šlapimas pasigamina inkstuose ir iš jų pro šlapimtakius išteka į šlapimo pūslę, laikiną talpyklą, o paskui pro šlaplę pašalinamas iš organizmo.

Inkstai

Inkstas – tai porinis organas. Jis yra kietos konsistencijos, pupelės formos organas, kurio ilgis apie 10-12 cm.Skiriami inksto priekinis ir užpakalinis paviršiai,viršutinis ir apatinai galai,lateralinis ir medialinis kraštai.Lateralinis galas yra išgaubtas,o medialinis – įgaubtas ir jame yra inksto vartai.Per juos į inksta įeina arterija ir nervai,išeina inksto vena,linfagyslės,prasideda šlapimtakis.inksto vartai pereina į anti,kuris gerai matomas,tik inksto frontaliniame pjūvyje.
Inkstai yra pilvo ertmėje, prigludę prie užpakalinės pilvo sienos,abipus stuburo ties XI-XII krūtinės ir II-III juosmens slanksteliais. Dešinysis inkstas liečiasi su kepenimis ir yra truputį žemiau nei kairysis (jį nustumia kepenys). Kairysis inkstas liečiasi su skrandžiu, blužnimi, kasa. Inkstų padėtis priklauso nuo amžiaus, lyties, kūno sudėjimo, pvz., lieknų žmonių (kai apie inkstus stinga riebalinio audinio) inkstai gali būti žemiau ar net paslankūs.
Inkstą dengia trys dangalai: riebalinė,bei skaidulinė kapsulė, inksto fascija. Riebalinės kapsulės storis įvairių žmonių skiriasi, ji apsaugo ir prilaiko inkstą. Skaidulinė kapsule apdengia inksta ir suauga jungiamojo audinio pluošteliais su jo paviršiumi. Nuo sveiko inksto ji lengvai nusiima.Medialiniame krašte skaidulinė kapsulėpereina I inksto antį ir ji iškloja.Inksto fascija sudaryta iš dviejų lapų – priekinio ir užpakalinio.priekinis uždengia inksta iš prekio ir yra susijungęs iš priešingos pusės su lygiai tokiu pat lapu.Užpakalinis lapas yra kur kas ryškesnis ir skiria inksta nuo juosmeninės srities raumenų.Visi trys inksto dangalai yra susijungia jungiamojo audinio pluošteliais ir fiksuoja inkstą tam tikroje padėtyje .
Inksta iš priekio dar dengia sieninė plėvė.Vidnė sandara yra matoma tik inksto frontaliniame pjūvyje.Vidinėje inksto sandaroje...