Kvėpavimo sistema

Konspektas
 5
Microsoft Word 30 KB
1 puslapis

Plaučiai. Pagrindiniai bronchai plaučiuose šakojasi ( panašiai kaip medis) į vis smulkesnius bronchus. Mažiausia šakelė vad.- bronchiole. Bronchiolės pereina į alveoles – tai vienasluoksnės pūslelės, išraizgytos kapiliarų tinklu. Plaučių alveolės, bronchų šakos ir sudaro plaučius. Pro alveolių ir kapiliarų sieneles vyksta dujų apykaita. Kraujyje O2 98 proc.perneša Hb – oksihemoglobinas. CO2 kraujyje transportuojamas 3 būdais:
1. 11 proc – karbohemoglobino junginy.
2. 65 – 75 proc. yra natrio ir kalio bikarbonatų junginiuose – NaHCO3.
3. 2,5 proc kraujyje ištirpęs.
Plaučių yra 2 : d ir k. Dešinysis sudarytas iš 3, o kairysis ir 2 skilčių.
Naujagimio plaučiai sveria 40 – 70 g, suaugusiojo – 800 - 1800g. Mažų vaikų plaučiai nėra tokie elastingi kaip suaugusiųjų, jų plaučiuose yra daugiau jungiamojo audinio ir kraujagyslių.rūkančiųjų žm alveolės praranda tamprumą, sukietėja, todėl pasukėja kvėpavimas ir dujų apykaita.
Kvėpavimo reguliuoja nervų sistema. Pailgose smegenyse yra kvėpavimo centras, susidedanti iš 2 dalių – įkvėpimo ir iškvėpimo centrų. Padeda reguliuot ir kits smegenų dalys – didžiųjų pusrutulių žievė. Žm gali lengvai keisti kvėpavimo ritmą ir dažnį. Turi reikšmės ir cheminė kraujo sudėtis. Padidėjus CO2 konc kraujyje, įkvėpimo centrai sudirginami, sumažėjus – slopinamas.
Įkvepiant nervinių impulsų veikim susitraukia diafragma,...