Konkurso aliante 2004 ii turo klausimų atsakymai

Konspektas
 5
Microsoft Word 66 KB
7 puslapiai

KONKURSO ALIANTE 2004 II TURO KLAUSIMŲ ATSAKYMAI

I. Istorija

1. Kokias naujas kryptis galima pastebėti NATO vystymesi, pasibaigus šaltajam karui?
Pasibaigus šaltajam karui, NATO vystymesi pastebimos šios naujos kryptys:
1) Pirmą kartą pagalbos ranka ištiesta buvusioms Varšuvos bloko šalims – 1990-07-06 NATO valstybių vadovų susitikime Londone, priimta deklaracija dėl NATO transformuoto Aljanso. Vidurio ir Rytų Europos valstybėms pasiūlyta bendradarbiauti, užmegzti diplomatinius santykius su NATO. 1991m. lapkričio mėnesį Romoje priimta nauja Aljanso strateginė koncepsija. Joje Vidurio ir Rytų Europos šalys traktuojamos jau kaip Aljanso partnerės.
2) Užsimezgė reguliarūs įvairių lygių kontaktai, prisidėję prie santykių normalizavimo.
3) Mažinama įtampa, siekiama pažangos rengiant susitarimus dėl įprastinės, branduolinės ginkluotės mažinimo, jungtinių ginkluotųjų pajėgų. NATO ginkluotosios pajėgos tapo mažesnės, bet lankstesnės, labiau pritaikytos naujoms užduotims. Buvo pasikeitimų vadovybės struktūroje.
4) Karinis aspektas tapo tik viena iš saugumo užtikrinimo politikos dalių. Saugumo Europoje užtikrinimo tikslų siekiama ir politinėmis, socialinėmis, ekonominėmis priemonėmis.
5) NATO savo strategiją siekia orientuoti taip, kad Vidurio ir Rytų Europos valstybėse vykstantieji demokratiniai pertvarkymai taptų negrįžtami. Numatyti glaudesni kontaktai su Rytų ir Centrinės Europos šalimis.
6) Akcentuojamas globalinis saugumas, kuriam pavojų kelia masinio naikinimo ginklų platinimas ir tarptautinis terorizmas. 1999 m. priimta nauja strateginė koncepsija, kurioje pirmą kartą pripažinta karinių misijų vykdymo galimybė regionuose, kurie neįeina į NATO valstybių teritoriją.

ŠALTINIS: NATO vakar, šiandien, rytoj, V., Eugrimas, 1999, p. 63-82
Jubiliejinis leidinys NATO review. V., AB „Spauda“ p. 17-24.

2. Charakterizuokite NATO šalių narių pozicijas, kas liečia JAV karą su Iraku.
NATO, kaip ir Jungtinių Tautų Gynybos komitetas pasidalijo į dvi priešingas barikadas. NATO, kaip ir JT suskaldė Vokietijos ir Prancūzijos nepritarimas invazijai į Iraką. Šios dvi šalys norėjo, jog būtų duotas JT pritarimas, tačiau NATO šalys – milžinės JAV ir Jungtinė Karalystė jo nesulaukus pasiryžo užpulti Iraką. Kitos NATO šalys bei tuo metu kandidatės išesmės palikė JAV ir JK poziciją.

ŠALTINIS: vietinės žiniasklaidos priemonės.

3. Kada įsikūrė OBSE ir kokie yra jos pagrindiniai tikslai?
OBSE – jos pirmtakas ESBK – politinių konslutacijų forumas – 1995-01 tapo organizacija, kai buvo pervadinta į ESBO. Tai svarbi Europos savitarpio saugumo...