Keraminiu cerpiu Lietuvoje istorija

Istorijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 40 KB
3 puslapiai

Įžanga

Keraminės čerpės arcitektūroje atsirado kartu su mūrinių ilgaamžių pastatų statyba. Todėl nenuostabu, kad keramikinės čerpės iki šiol laikomos viena iš ilgaamžiškiausių stogo dangų. Namai su čerpėmis dengtu stogu atrodo solidžiau ir prabangiau. Tikriausiai dėl to, kad čerpių stogas palyginti brangus ir dažniausiai buvo naudojamas kultūrinių pastatų: bažnyčių, pilių ir t.t. statyboje. Tobulėjant gamybos technologijai ir medžiagoms, čerpių stogas naudojamas vis dažniau ir vis įvairesnių pastatų stogams. Todėl istorijos bėgyje čerpės ir jų tobulėjimas turėjo nemaža įtakos architektūros stilių raidai. Todėl referato tikslas yra atskleisti keramikinių čerpių kitimą ir jo įtaką architektūrai. Visame pasaulyje čerpės atsirado šiek tiek skirtingu laiku, todėl reikėtų pabrėžti, jog surinkta informacija tik apie Lietuvos čerpių istoriją, nuo pat atsiradimo su mūrinėmis pilimis iki šių dienų.


Keraminių čerpių stogų istorija Lietuvoje
Šlaitinių stogų įrengimo era neatskiriama nuo būsto statybos eros. Iš pradžių stogų dangai naudojamos vietinės natūralios medžiagos: medis, šiaudai, nendrės ir pan.
Atsiradus mūrinei statybai, stogų dengimui pradedamos naudoti dirbtinos, specialiai stogams gaminamos medžiagos: apdorotas akmuo, švino ir vario lakštai, vėliau - keraminės čerpės.Spėjama, kad Lietuvoje keraminės čerpės atsirado kartu su mūrine pilių, rūmų ir bažnyčių statyba - XII-XIV amžiuje. Pagal 1940 m. archeologinių tyrimų duomenis, galima manyti, kad Aukštutinės pilies šiaurinio bokšto stogas iki pat XVII a. vid. buvo dengtas gotikinėmis (lovinėmis) čerpėmis.
XIV amžiuje keraminių čerpių danga jau buvo populiari, čerpės dažnai randamos kultūriniuose sluoksniuose.Spėjama, kad pirmas čerpių tipas Lietuvoje yra "vienuolių" tipo (lovinės) čerpės. Tai pietų šalyse iki šiol naudojamų "totoriškų" čerpių atmaina, pritaikyta šalims, kur nestokoja medienos ir kur viešpatauja gotikinis stilius.

"Vienuoilai" buvo klojami iš viršaus su skiediniu. Dangos svoris buvo itin didelis (iki 150kg/m2). Tačiau statiems gotikiniams stogams tai nebuvo esminis trūkumas, nes sniegas ant stogų...