Kasa jos reikšmė virškinimui

Referatas
 5
Microsoft Word 42 KB
3 puslapiai

Turinys
Turinys 2
Įvadas 3
Kasa 4
Baltymų virškinimas 5
Riebalų virškinimas 5
Angliavandenių viškinimas 6
Kasos sulčių išsiskyrimas 6
Reguliacija 6
Išvados 8
Naudota literatūra 9Įvadas
Kasa, pancreas (lot.) – tai mišri liauka. Ji yra belatakė (vidaus sekrecijos) liauka tada, kai gamina ir į kraują išskiria insuliną bei gliukagoną. Kai gamina ir į dvylikapirštę žarną išskiria kasos sultis, ji yra išorinė sekrecijos liauka. Joje skiriamos išorinės ir vidinės sekrecijos dalys. Tai antra pagal dydį virškinimo organų sistemos liauka.
Kasos ilgis yra apie 16 cm, sveria apie 75 gramus. Kasa yra giliai pilvo ertmėje, prisišliejusi prie nugarinės pilvo sienelės. Joje skiriama galva, kūnas ir uodega. Kasos galva sustorėjusi ir įsiterpusi į dvylikapirštės žarnos įdubą, į priekį nuo I-III juosmens slankstelių kūnų. Kasos kūnas tęsiasi į kairę ir į viršų, o uodega remiasi kairėje pašonėje į blužnį.
Kasą supa plona jungiamojo audinio kapsulė. Jungiamasis audinys, įsiskverbęs į kasos vidų, padalina ją į skilteles. Skiltelėse yra liaukinio audinio ląstelės, gaminančios kasos sultis, kurios ištekamaisiais latakėliais suteka į kasos lataką. Jis tęsiasi nuo kasos uodegos iki galvos ir, susijungęs su bendruoju tulžies pūslės lataku, atsiveria didžiajame dvylikapirštės žarnos spenelyje. Be šio latako, dar yra priedinis kasos latakas, kuris atsiveria mažajame dvylikapirštės žarnos spenelyje.
Skiltelėse yra ir kitokios rūšies liaukinio audinio salelių, kurios neturi ištekamųjų latakėlių. Tai kasos vidinės sekrecijos dalis.

Kasa – svarbi virškinimo organų sistemos liauka. Ją sudaro daugybė skiltelių. Kiekvienoje skiltelėje yra liaukinio audinio. Liaukutės, turinčios ištekamąjį latakėlį, sudaro egzokrininę liaukos dalį, kuri gamina kasos sultis. Tarp tų liaukučių yra kitokio liaukinio audinio salelių be ištekamųjų latakų. Šios salelės sudaro belatakę, arba endokrininę liaukos dalį, gaminančią hormoną insuliną. Kasą inervuoja klajoklis ir vidurių nervas. Jos nervų šakelės susijungia su gretimų organų – skrandžio, kepenų ir dvylikapirštės žarnos – nervų...