Investicijų į is vertinimas

Referatas
 5
Microsoft Word 79 KB
9 puslapiaiĮžanga 3
1. Investicijų vertinimo svarba. Subalansuotų rodiklių sistema 4
2. Efektyvus investicijų rizikos valdymas 6
3. Ekonominis investicijų efektyvumo vertinimas 8
4. Finansinio efektyvumo rodikliai 10
Išvados 14
Lieteratūros sąrašas 15

Įžanga

Gyvename informacinių technologijų amžiuje. Prieš dešimtmetį atsiradęs poreikis įmonėse naudoti informacines sistemas, šiuo metu yra itin didelis. Nūdienos tempai reikalauja galimybės itin sparčiai dirbti su informacija: ją gauti, keistis, apdoroti, tvarkyti. Tam reikalui į pagalbą pasitelkiamos įvairios informacinės sistemos, kuriamos sudėtingos duomebų bazės, įdiegiamos įvairios turinio valdymo sistemos. Vis daugiau įmonių svarsto galimybę įsidiegti sau pritaikytą programinę įrangą, galėsiančią palengvinti tiek vidaus, tiek išorės procesus.
Tačiau tokios sistemos dažniausiai nėra pigios. Kainai esant vienam iš pagrindinių veiksnių, daugelį įmonės vadovų atgraso mintis, kad reikės investuoti į kažką neapčiuopiama. Juk perkant stalą, kompiuterį ar automobilį, galime gana paprastai įvertinti kokią naudą mums atneš naujas pirkinys. Su informacinėmis sistemomis yra šiek tiek kitaip. Visų pirma, tai pakankamai naujas dalykas (lygininat su stalu ar automobiliu), o naujovių naudą vertinti gana sunku. Antra, tai kaip minėjau yra neapčiuopiamas dalykas, todėl vertinti, kokios naudos mums atneš naujoji sistema yra sudėtinga.
Tam tikslui sukurta nemažai investicijų į informacines sistemas vertinimo metodologijų. Vienos jų teigia, kad reikia svarbiausia apskaičiuoti investicijų grąžą, kitos, kad svarbiausia atlikto naudos ir kaštų analizę. Yra ir tokių, kur svarbiausias kriterijus yra neapčiuopiamų kaštų vertinimas. Negalima sakyti, kad vienas iš metodų yra geriausias, tačiau prieš priimant sprendimą diegti naują informacinę sistemą, yra itin svarbu įvertinti, ar ji bus naudinga.

1. Investicijų vertinimo svarba. Subalansuotų rodiklių sistema

Įmonių veiklos aplinkai tampančiai vis konkurentingesne, investicų kiekis į inforamcines sistemas neišvengiamai didėja. Vertinti šias investicijas verčia tai, kad įmonės dažnai įkrenta į vadinamąją „IS juodąją skyle“ – milžiniškos sumos skiriamos įvairiems IT projektams, bet naudos iš to negaunama (arba ji itin menka), kitais žodžiais investicijos paskęsta.
Tačiau kad ir kaip nebūtų keista, IS vertinimas, nėra vien techninių žmonių preprogatyva. Tai turėtų būti daugiau verslo, vadybininkų, vadovų svarstomas objektas. Jie turi stengtis įvertinti naujosios IS ir investicijų vertę, apskaičiuoti apčiuopiamus bei neapčiuopiamus kaštus ir naudą,...