Helis

Chemijos konspektai
Konspektas
 5
Microsoft Word 32 KB
1 puslapis

Helis – 8 grupės, 1-o periodo cheminis elementas, žymimas simboliu He, atominis skaičius – 2. Tai bespalvės, bekvapės inertinės dujos, turinčios žemiausią virimo temperatūrą (-269 °C) iš visų elementų ir suskystėja esant didžiuliam slėgiui. Helis, antras po vandenilio, labiausiai paplitęs visatoje elementas. Jis randamas Žemės atmosferoje, kai kuriuose mineraluose, mineraliniame vandenyje.

Pagrindinės charakteristikos
Esant standartinei temperatūrai ir slėgiui helis - monoatominės dujos. Helis keičia struktūrą tik esant labai ekstremalioms sąlygoms. Skystas helis egzistuoja tik esant dideliam slėgiui, apie 100 MPa ir -258°C temperatūrai.

Pritaikymas
Dažniausiai helis naudojamas kaip kėlimo dujos įvairiuose skraidymo prietaisuose, kurie naudojami reklamoje, atmosferos tyrinėjimams, karinėje žvalgyboje, žaislams ir t.t. Helis turi 92.64% vandenilio kėlimo jėgos, bet jis nedegus ir dėl to saugesnis.

Kiti panaudojimai:
• Helio-deguonies mišinys naudojamos povandeniniuose darbuose, tokiems kaip gilus nardymas arba povandeniniuose laivuose, nes helis inertiškas, mažiau tirpus kraujyje nei azotas ir skaidosi 2.5 karto greičiau nei azotas. Tai padeda sumažinti dujinę dezinfekciją dekompresijos metu, išvengti azoto narkozės pavojaus, ir mažesnė oro pertekliaus plaučiuose tikimybė.
• Helio virimo ir lydymosi temperatūra yra mažiausia iš visų elementų, tai padaro skystą...