Graikija10

Referatas
 5
Microsoft Word 37 KB
2 puslapiai

Sostinė: Atėnai
Santvarka: respublika
Gyventojų skaičius: 10,6 mln.
Plotas: 131 940 km2
Valstybinė kalba: graikų
ES narė nuo: 1981 m.
Valiuta: euras (Graikijos drachma iki 2002 m.)

Yra šalių, be kurių žmonijos kultūros istorija tiesiog neįsivaizduojama. Viena iš jų - Graikija, Elada Šie žodžiai žinomi visam pasauliui tarsi civilizacijos, demokratijos, kultūros, meno ir filosofijos sinonimai.


Graikija, Pietų Balkanų šalis, yra viena iš seniausių Europos valstybių, kurioje 8/10 teritorijos užima daugybė kalnų. Graikijos istorija skaičiuojama tūkstančiais metų, tačiau tik 1832 m. ji išsivadavo iš Turkijos okupacijos.

Graikijai priklauso 2000 salų, užimančių 1/5 Graikijos teritorijos, tačiau tik 136 iš jų yra apgyvendintos. Visos šalies teritorija maždaug dvigubai didesnė nei Lietuvos.

Graikija visada buvo kryžkelė tarp Europos ir mažosios Azijos, Europos ir Afrikos.

Senovės Graikija: iki šiandien išlikę šventyklų ir kitų pastatų griuvėsiai atspindi ilgą ir sudėtigą šalies istoriją. Maždaug 2000 m. pr. Kr. Kretos saloje ir Mikėnuose jau klestėjo savitos kultūros. Apie V a. pr. Kr. iškilo tokie stiprūs miestai-valstybės kaip Atėnai ir Sparta. Turtingą kultūrą, paplitusią Viduržemio apyjūryje, kūrė filosofai (Sokratas, Platonas, Aristotelis), matematikai (Pitagoras), architektai ir rašytojai (Homeras, Heziodas) .

Graikai gyvena apie jūrą kaip varlės apie balą (Platonas). Nors Graikija yra saulės, kalnų, alyvmedžių ir vynuogių šalis, poluliariausias sinonimas būtų - jūrų šalis. Visa Graikijos gamta neatskiriama nuo jūros, kuri čia vadinama keliais vardais: vakaruose - Jonijos, rytuose - Egėjo, pietuose - Viduržemio.


Graikija turi mažai gamtinių išteklių, todėl ji - neturtingiausia Europos Sąjungos šalis, bet ekonomikai, besigrumiančiai su nesenu investicijų...