Globa

Referatas
 5
Microsoft Word 49 KB
4 puslapiai

REFERATAS

KALBOS IR KLAUSOS SUTRIKIMAI

Darbo vadovas:
N. Leikus


KĖDAINIAI
2003
TURINYS


ĮVADAS 3
KALBOS SUTRIKIMAI 4
KALBA, ARTIKULIACIJA IR BENDRAVIMAS 4
VAIKO KALBOS RAIDA 5
ANKSTYVASIS STIMULIAVIMAS 6
KLAUSOS SUTRIKIMAI 7
KLAUSOS SUTRIKIMŲ PRIEŽASTYS 7
KLAUSOS SUTRIKIMŲ PASEKMĖS 8
VAIKAI 9
NAUDOTA LITERATŪRA 10

ĮVADAS

Daugelis mūsų gana anksti įgyja nuostabų gebėjimą žodžiais perduoti savo mintis, norus, idėjas taip, kad kiti suprastų.
Vaikų, kurių proto raida dėl įvairių priežasčių yra kitokia negu ta, kurią mes vadiname normalia, kalba dažnai lavėja šiek tiek kitaip. Be to, protiškai atsilikusių suaugusiųjų kalba ir artikuliacija taip pat gali būti labai skirtingos – nuo visiško nekalbėjimo iki sklandžios kalbos, kuri nerodo protinio atsilikimo.
Kurtiesiems rega yra svarbiausia kalbos suvokimo priemonė. Bendraujant paprastai naudojama gestų kalba, kartu burnos judesiai “skaitoma” iš lūpų.

KALBOS SUTRIKIMAI

KALBA, ARTIKULIACIJA IR BENDRAVIMAS

Kalba – tai įvairios taisyklės, kurios rodo:
·kokius žodžius galima vartoti;
·ką reiškia žodžiai;
·kaip žodžius galima junkti į sakinį.

Artikuliacija – tai įvairūs lūpomis, liežuviu, gomuriu atliekami judesiai, kurių dėka ištarti garsai suformuoja pagal mūsų kalbos taisykles sudarytus žodžius. Kad mums tai pavyktu, reikia žinoti, kaip veikia artikuliacijos organai ir ką su jais daryti.
Galiausiai bendravimas – tai mažiausiai dviejų asmenų pokalbis, kuris yra tarsi žaidimas keičiantis vaidmenimis, tai yra pašnekovai nuolat keičiasi kalbančiojo ir klausiančiojo vaidmenimis. Svarbiausia – kad tave suprastu. Jei abu pokalbio dalyviai, keisdamiesi vaidmenimis, nesuteiktų žodžio vienas kitam ir nesiklausytų vienas kito, nebūtų jokio pokalbio.
Mes vienas apie kitą sužinome įvairiausiais būdais: kalbėdami ir nekalbėdami, žvilgsniais, mimika, gestais ir kt.
Kartais šis, vadinamasis nežodinis, arba alternatyvusis, bendravimas būna labai išraiškingas ir iškalbingas, ypač tuomet, kai, priešingai mūsų žodžiams, jis išreiškia,ką iš tikrųjų manome!

VAIKO KALBOS RAIDA

Bendravimas ir kalba ima lavėti vos tik vaikui atėjus į šį pasaulį. Jos pagrindas – tarp suaugusiojo ir vaiko užsimezgęs dialogas. Akivaizdu, kad dar vaisius išmoksta atpažinti motinos balsą. Į supančią aplinką vaikas reaguoja džiaugsmu ar nepasitenkinimu, ir suaugusysis išmoksta suprasti, iššifruoti įvairius vaiko išraiškos būdus, tokius kaip riksmą, gugavimą, judesius ir kt. Taip vaikas ir suaugusysis pradeda keistis...