Gaminių apdaila

Dailės referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 47 KB
4 puslapiai

1. ĮVADAS

Lietuvių liaudies tradicinės tekstilės spalvos ir raštai

Audiniai – tai viena iš turtingiausių ir gražiausių lietuvių liaudies meno šakų. Išlikęs mūsų liaudies audinių lobynas kalba apie didelį jų meniškumą, gylias tradicijas ir savitą pobūdį.
Savitas lietuvių liaudies audinių stilius susikūrė ne iš karto – tai daugelio kartų kolektyvinio ir patyrimo rezultatas. Keičiantis gyvenimo sąlygoms, keitėsi tiek audinių paskirtis, tiek jų medžiaga ir atlikimo technika, tiek jų raštai. Tačiau per ištisus metus liaudis atrinko ir išsaugojo tai, kas vertingiausia.
Liaudies audėja – nuostabi senų audimo tradicijų mylėtoja ir saugotoja , gal todėl ir jos audinių raštai išlaikė daugelį net iš pirmykštės bendruomenės laikotarpio paveldėtų tradicinių motyvų. Lietuvių liaudies buitinė kultūra kalba apie didžiulę audinių reikšmę liaudies gyvenime nuo seniausių laikų . Lietuvos teritorijoje atlikti archeologiniai kasinėjimai rodo , kad jau nuo II amžiaus į kapus greta visokių metalinių papuošalų ir ginklų buvo dedami verpimo ir audimo įrankiai , taip pat lininiai bei vilnoniai audiniai .

1. Audinių apdaila

Tik pagaminti audiniai negražiai atrodo, prastos būna kai kurios savybės. Audinių išvaizdai ir eksploatacinėms savybėms pagerinti atliekamos įvairios cheminės ir mechaninės operacijos. Šių operacijų dauguma vadinama audinių apdaila. Įvairių audinių apdaila būna skirtinga: operacijos parenkamos, atsižvelgiant į audinio žaliavą, paskirtį ir panašiai. Tačiau bendra apdailos schema iš esmės būna panaši ir susideda iš tokių etapų:
 Paruošimas dažymui ir marginimui;
 Dažymas;
 Marginimas;
 Baigiamoji apdaila.

2. Glamžumas

Glamžumas – tai neigiama tekstilės medžiagos savybė, dėl kurios ją lenkiant ir gniuždant susidaro klostės ir raukšlės, tai yra medžiaga susiglamžo. Vertinga atvirkščia savybė – neglamžumas, atspindintis gaminio gebėjimą atstatyti pirmykštę formą.
Glamžumas priklauso nuo audinio pynimo tipo, tankumo ir jį sudarančių siūlų savybių – sukrumo, storio, tankio. Mažiausiai glamžosi audiniai, pagaminti iš sukrių – krepinių siūlų. Sukrumo intensyvumas blogina neglamžumą, nes pluoštai labiau deformuojami mažais kreivumo spinduliais Labiau deformuojami pluoštai ir plonesniuose siūluose. Kuo tankesnis ir storesnis audinys, tuo jis mažiau glamžosi.
Medžiagos glamžumas priklauso nuo jos deformacijos sudedamųjų dalių santykio. Kuo didesnė grįžtamoji deformacija – tamprioji ir elastinė , tuo audinys greičiau išsilygina, tai yra mažiau glamžosi. Taigi audinys susiglamžo dėl...