Emilija pliaterytė

Konspektas
 5
Microsoft Word 30 KB
1 puslapis

Emilija Pliaterytė – fon der Plater gimė 1806 m. lapkričio 13 d. Vilniuje, grafų Pliaterių rūmuose, kur tada gyveno jos tėvai – Františekas Ksaveras ir Anna Mhol Pliateriai. Emilijos tėvas, grafaitis Františekas Ksaveras, užaugo Antazavės dvare, o Emilijos mama baronaitė Anna Mhol – Imbrado dvare. Kai Emilijai buvo dešimt metų, motina su ja išvyko gyventi į Michailo Pliaterio Zybergo ir Izabelės Helenos Zyberg Pliaterienės dvarą Latvijoje. Tame dvare prabėgo Emilijos vaikystė ir jaunystė. Liksnos dvaro savininkų sūnūs mokėsi karininkų mokykloje ir tapo karininkais. Jie Emiliją išmokė šaudyti revolveriu ir šautuvu, kautis kardu ir durtuvu. Emilija žavėjosi Adomo Mickevičiaus kūrinių herojėmis Živile ir Gražina bei Prancūzijos didvyre Žana D‘Ark. Dėstytojas Vilhelmas Dalvigas jai dėstė karo techniką. Taigi Emilija buvo pasirengusi kovai ir praktiškai, ir teoriškai.


1830 m. lapkričio 29 d. prasidėjo sukilimas prieš carinės Rusijos okupaciją Lenkijoje. Emilija Pliaterytė Liksnoje buvo įšventinta į riterius, ją apjuosė karišku diržu su kardu. Liksnoje ji subūrė grupę bendraminčių, nusikirpo gražius savo plaukus, pasisiuvo kareiviškus drabužius. Su pulkeliu sukilėlių išjojo į Didžiadvarį rengti sukilimo.
1831 m. kovo 25 d. Emilija atjoja į Antazavę. Ji čia telkia sukilėlius. Apsilanko Antazavės dvare pas giminaičius. Užėjusi į dvaro kanceliariją, Emilija parašo savo...