Ekologijos1

Aplinkos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 75 KB
8 puslapiai

TURINYS

ĮVADAS 2
OZONAS. TEIGIAMA IR NEIGIAMA JO REIKŠMĖ 3
STRATOSFEROS OZONAS 4
VAISTAI IŠ ORO 7
LIETUVOS ORO BASEINO BŪKLĖ 8
ORO TARŠA IR APSAUGA LIETUVOJE 10
ATMOSFEROS APSAUGA 11
IŠVADOS 13

ĮVADAS

Šiandien pasaulio didžiausios ekologinės problemos – tai šiltnamio efektas, rūgštūs lietūs, kenksmingos dujos, ozono sluoksnio nykimas ir daugelis kitų, kurių problematika yra labai svarbi. Nuo šių problemų sprendimų priklauso mūsų pačių bei mūsų vaikų likimai.
Mūsų tyrinėjama tema, ozono sluoksnio nykimas ir priemonės jo nykimui mažinti, yra labai opi šiandieniniame pasaulyje. Daugelis žmonių yra girdėję apie šią artėjančią pasaulio katastrofą, kurios atėjimo nelaukia niekas. Ozono sluoksnio svarba aptariama tolesnėse referato dalyse.
Ozono sluoksnis yra susiformavęs maždaug 25 km aukštyje virš žemės paviršiaus. Ozono sluoksnis yra tarsi šarvas, kuris saugo žemę nuo biologiškai labai aktyvių 200 – 400 nm bangos ilgio saulės ultravioletinių spindulių. Ši radiacija yra žymiai pavojingesnė už gama spindulius (vertinant sugertos energijos vienetui). Be to, žalingas biologinis poveikis didėja žymiai sparčiau nei mažėja ozono sluoksnis. Čia galioja netiesinė priklausomybė: bendram ozono kiekiui atmosferos stulpe sumažėjus keliomis dešimtimis procentų, biologinis poveikis didėja kelis ar net keliasdešimt kartų. Todėl vis daugėja odos vėžio susirgimų, akių tinklainės pažeidimų, silpnėja augalų ir gyvūnų imuninė sistema, nyksta planktonas ir žuvų mailius, mažėja žemės ūkio kultūrų derliai.

OZONAS. TEIGIAMA IR NEIGIAMA JO REIKŠMĖ
Deguonis atmosferoje atlieka svarbų vaidmenį, nesisiejantį su kvėpavimu. Aukštai esančiuose oro sluoksniuose, vadinamojoje stratosferoje, 15 – 40 km aukštyje, viešpatauja tokios sąlygos, kad dalis deguonies yra ne paprasto deguonies (O2), bet ozono (O3) pavidalu. Stratosferinis ozono sluoksnis sutrukdo ultravioletiniams saulės spinduliams pasiekti žemės paviršių. Jeigu nebūtų apsauginio ozono sluoksnio, daugelis gyvybės žemėje formų tikriausiai negalėtų egzistuoti, nes ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti organizmo audinius. Mūsų oda įdega irgi dėl to, kad šiek tiek ultravioletinių spindulių vis dėlto pasiekia žemės paviršių. Tiems, kurie labai mėgsta saulės vonias, gresia odos vėžys.
Mokslininkai spėja, kad dabar stratosferinis ozono sluoksnis plonėja: kai kurie ilgaamžiai oro teršalai, patekę į stratosferą, skaldo ten esantį ozoną. Iš tų teršalų svarbiausi yra freonai, kurie naudojami šaldytuvų, putoplastų gamyboje, elektronikos pramonėje ir kt.
Ozono sluoksnis yra tarsi šarvas, kuris...