Deivės iridės šypsena ir fatamorgana stebuklas

Fizikos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 45 KB
4 puslapiai

Įvadas: Gamtoje ir buityje kasdien matote daugybę kitimų, arba fizikinių reiškinių: dangaus skliautu keliaujančią saulę, žaibą, lietaus lašų kritimą, tirpstantį ledą, elektros lempučių švytėjimą naktį, verdamo maisto garavimą, šliaužiančią sraigę, ir t.t. Senovės žmonės matydami šiuos reiškinius ir negalėdami jų paaiškinti kūrė įvairiausius mitus ir priskyrė šiuos stebuklus dievams. Vaivorykščių ir miražų jie taip pat nesuprato, tad šie stebuklai tapo dievų galiomis.

DEIVĖS IRIDĖS ŠYPSENA

Iridė: dangų su žeme jungiančios vaivorykštės deivė, dievų pasiuntinė. Iridė visuomet paslaugi, patarnaudavo dievams. Taumanto ir vandenynų nimfos Elektros dukra, harpijų sesuo. Auksasparnė mergina, greitai paskelbianti Dziauso ir Heros įsakymus žemėje, jūroje ir požemio karalystėje. Kartais padėdavo nelaimės ištiktiems mirtingiesiems. Skirtingai nuo Hermio, tiktai praneša dievų valią, o pati beveik nieko neprisideda prie jo vykdymo. Senovės graikai manė, kad nutiesta vaivorykštė, tai deivės Iridės šypsena.
Vaizduojama ši deivė kaip nekalta mergelė, dažniausiai greta Heros, su sparnais, pilanti iš puoduko vandenį į debesis ir su vėju skubanti nuo vieno pasaulio link kito.
Kuo vaivorykštė buvo laikoma įvairiose šalyse: Spalvingoji vaivorykštė yra panaši į milžinišką tiltą arba vartus ir todėl dažnai (pvz., Rusijoje) vadinama “Dangaus vartais“. Nemažai krikščionių tiki, kad tai šviesos srautas, krentantis į žemę kiekvieną kartą, kai šv.Petras, įleisdamas sielas, atveria dangaus vartus. Havajuose, Polinezijoje, Austrijoje, Japonijoje ir kai kuriose Amerikos indėnų gentyse vaivorykštė laikoma taku, kuriuo sielos keliauja į dangų ir yra vadinama tiltu ar kopėčiomis į aukštesniuosius pasaulius. Naujojoje Zelandijoje mirusieji genties vyresnieji vaivorykšte persikelia į naujus namus. Kai kuriuose mituose jos lankas yra vandens srautas, iš kurio geria sielos danguje. Pietų Afrikos zulusai ją vadina Karalienės arka, - viena iš dalių, sudarančių Dangaus Karalienės rūmus. Vokietijoje antrinė ir blankesnė vaivorykštė buvo vadinama Šėtono darbu bandant aplenkti Dievą.
Kokia vaivorykštės reikšmė? Tai tiltas tarp tikrovės ir įsivaizduojamo pasaulio. Tas, kuris vejasi vaivorykštę, nieko nepasiekia. Bet, kurioje pasaulio vietoji ji bepasirodytų, žmonės lieka sužavėti jos grožiu ir magija. Yra dalykų, apie kuriuos žinome, kad jie yra ir kad jie svarbesni už daugelį "materialaus" pasaulio reikalų. Jiems nereikia žodžių!


Taip vaivorykštės reiškinys aiškinamas moksliškai: Vaivorykštė, optinės atmosferos reiškinys, matomas, kai ryškus šviesos spindulys (Saulė,...