Augalų vaisių ir sėklų prisitaikymas prie anemochorijos

Referatas
 5
Microsoft Word 57 KB
5 puslapiai

Referatai apie vaisius. Vaisiai referatas. Referatai apie vaisius. Vaisiai referatas.

Įvadas

Kad augalai galėtų plisti, jų sėkloms reikia paplisti kuo didesniu atstumu nuo tos vietos, kur auga motininis augalas. Augalai turi įvairių darinių, padedančių sėkloms išplisti. Dobilo, dagišiaus, varnalėšos kabliukai ir dygliukai prikimba prie žinduolių kailio arba žmonių drabužių. Paukščiai ir žinduoliai maitinasi vaisiais, kuriuos praryja su sėklomis, šios praeina virškinamuoju traktu ir pasalinamos su išmatomis toli nuo motininio augalo. Voverės ir kiti gyvūnai renka sėklas ir vaisius, juos užkasa atsargoms toli nuo tos vietos , kur juos surinko. Taigi aptarsime vieną iš būdų kaip sėklos ir vaisiai prisitaikę daugintis vėjo pagalba.

Terminai ir jų apibrėžtys

Sėkla – nuo aplinkos poveikio apsaugotas ir maisto medžiagų turintis darinys, kuriame yra gemalas (jaunas sporofitas). Maisto medžiagos yra jauno sporofito mitybos šaltinis pirmaisiais jo gyvenimo metais.

Vaisius - iš gaubtasėklių žiedo išaugęs sėklas gaubiantis audinys.

Vėjo išnešiojami vaisiai ir turi įvairius plaukelių kuokštus, vadinamus skristukais.Kitų augalų vaisiai su sparneliais. Toks sėklų ir vaisių prisitaikymas vadinamas anemochorija.

Reljefas - tai žemės paviršiaus formų visuma: kalnai, žemumos, aukštumos, plokščiakalniai, kalvos, slėniai, daubos, griovos ir t.t.

Klimatas - būdingų ir kasmet pasikartojančių toje pat vietoje tam tikrų orų visuma. Nuo jo priklauso beveik visi gamtos komponentai: požeminių ir paviršinių vandenų režimas, augalų ir gyvūnų pasiskirstymas ir kt. Klimatą formuoja trys pagrindiniai procesai: šilumos apykaita, drėgmės apykaita ir bendroji atmosferos cirkuliacija.

Vėjas – tai gulsčia oro srovė.

Daugelį sėklų išplatina vėjas. Plaukeliai, skristukai ir sparneliai yra pritaikyti tokiam sėklų platinimo būdui. Gegužraibių sėklos yra tokios mažos ir lengvos, kad vėjas jas išnešioja ir be specialiu priedėlių. Kiek sunkesnius kiaulpienės vaisius išplatina skristukai – mažučiai „parašiutai“. Sparnuotas dvisėklis klevo vaisius gali būti nunešamas net už 10 km nuo motininio augalo. Paprastosios sprigės vaisiai nokdami pučiasi. Kai jie galiausiai sprogsta, sėklos tiesiog išsviedžiamos į išorę. Klevų sėklos turi sparnelius. Kai vaisius jau prinoksta ir atsiskiria nuo motininio augalo, tada krisdamas vaisius pagauna oro gūsį ir savo sparnelių pagalba nuskrenda tolyn. Taip pat ir pienių „parašiutai“ labai lengvai skrieja. Jos vaisiai prinoksta gegužės-birželio mėn. ir kiekvieną vasarą esame tai matę ir net skynę pienes ir iš jų darėme vainikus.
Paprastoji kiaulpienė priklauso graižažiedžių Composite Giseke...