Augalu saknys ju sandara funkcijos ir ivairove

Referatas
 5
Microsoft Word 77 KB
8 puslapiai

Referatas augalo sandara. Augalo stiebo sandara. Referatas augalo sandara. Augalo stiebo sandara.

TURINYS


ĮVADAS2
I.ŠAKNIES SANDARA3
1. Pirminė šaknies anatominė sandara 7
2. Antrinė šaknies anatominė sandara8
II. AUGALŲ ŠAKNŲ VYSTYMASIS9
III.AUGALŲ ŠAKNŲ ĮVAIROVĖ11
IV.AUGALŲ ŠAKNŲ FUNKCIJOS14
LITERATŪROS SĄRAŠAS16

ĮVADAS

Mano nagrinėjama tema yra apie augalų šaknis, jų vystymuisi, sandara, įvairovę bei augalų funkcijas . Mano darbo tikslas supažindinti su augalų šaknų sandara, jų atliekamomis funkcijomis, šaknų įvairove ir pasidomėti, kaip vystosi augalo šaknis.
Augalų šaknys susiformavo jų evoliucinės plėtotės eigoje. Manoma, kad šaknys pradėjo vystytis, augalams iš vandens patekus į sausumą. Teigiama, jog pirmųjų sausumos augalų funkcijas atlikdavo rizoidai - ištįsusios ląstelės, išaugusios iš apatinės stiebo dalies.
Tačiau naujoje aplinkoje augalai turėjo įsitvirtinti, kad gautų vandens ir kitų medžiagų. Kai kurie jų prisitaikė prie naujų sąlygų, įgydami naują organą – šaknį, pasiekė aukštesnį diferenciacijos laipsnį ir paplito sausumoje (E. Purvinas ir kt., 1975). Tarpe augalų, besikuriančių sausumoje, pirmenybę gavo tie, kurie sugebėjo giliau prasiskverbti į substratą, geriau jame įsitvirtino, galėjo pasisemti daugiau drėgmės bei maitinamųjų druskų (Dagys,1985).
Istorijos bėgyje žmonės stengėsi pažinti augalus bei perprasti jų organų funkcijas. Maždaug 300 metų iki Kristaus, Aristotelis rašė, kad augalų šaknies kaklelyje esą sulčių, o augalai dauginasi „išprakaituodami sultis“.
Augalai gali neturėti lapų (kaip kaktusai), gali neturėti stiebų, arba tie stiebai gali būti sutrumpėję, kai kurie augalai gali visai nežydėti, neturėti žiedų, dar kiti gali žydėti ir vesti vaisių, daugintis vegetatyviniu būdu, tačiau iš esmės visi jie turi – šaknis (K.Vilkonis ir kt., 1991).

Šaknis (lot. radix, radinis) – požeminis augalo organas. Tai jo mitybos ir įsitvirtinimo dirvožemyje organas, kuris labai išsikeroja ir sudaro ištisą šaknyną arba šaknų sistemą. Šaknis yra augalo kūno dalis, neturinti nei lapų nei atitinkama tvarka išsidėsčiusių pumpurų. Tai vienas iš svarbiausių augalo organų, nes padeda augalui išsilaikyti bei maitintis (K.Vilkonis ir kt., 2003).
Šaknys dažniausiai būna baltos arba rudos spalvos. Šaknų forma ir jų išsidėstymas priklauso nuo augalo rūšies ir augimo vietos. Ji nepanaši į antžeminį stiebą, nes neturi lapų, nepanaši ir į požeminį stiebą, nes yra nenariuota (Н.В.Чебышев, 2000). Ji gali išaugti iš bet kurios augalo kūno vietos. Turi viršutinį augimą ilgyn, kuris daugeliu atveju trunka ilgai. Kad šaknis pajėgtų aprūpinti visą augalą vandeniu...