Archeologijos apie radinių klasifikavimą ir būtent apie buities ir kt radinius

Istorijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 53 KB
5 puslapiai

Įvadas
Su klasifikacija susijęs praktiškai kiekvienas pažintinis ar mokslinis procesas. Žmogus, darydamas vienus ar kitus mokslinius tyrimus, suskirsto gautus rezultatus į grupes ir jas pavadina. Archeologijoje klasifikuojama keletas dalykų, ir vienas iš jų – radiniai. Daugelis archeologų išskiria pagrinde šias grupes: darbo įrankiai, papuošalai, ginklai, buities dalykai ir kita. Iš karto kyla klausimas: „Kas tai yra - kita?“. Šiame referate pabandysiu apžvelgti buities įrankius ir kitus radinius, kurie netelpa į archeologų pateikiamus klasifikacijos rėmus. Dažnai skiriasi autorių nuomonės priskiriant vienus ar kitus archeologinius radinius. Archeologai juos skirsto pagal naudojimo paskirtį, bet kartais atsitinka taip, kad radinio negalima priskirti nė vienai, nė kitai grupei. Aš pabandysiu apibūdinti kiekvieną iš jų, bei rasti optimaliausią variantą šių radinių suklasifikavimui. Lietuvoje šie klasifikavimo darbai nėra išsamiai atlikti, todėl ir kyla nesusipratimų.

Pradžiai norėčiau pateikti tų radinių („probleminių radinių“) sąrašą:
Amuletai-kabučiai; Sagos; Apavo, bei aprangos liekanos; Sidabriniai ilgieji; Beržo tošies dėžutės; Skiltuvai; Diržai, jų sagtys ir kitos liekanos; Spynos; Galąstuvai; Statulėlės; Geriamųjų ragų liekanos; Svareliai; Rankenos; Keramika; Svarstyklės; Liejimo formos; Šukos; Monetos; Tigliai; Muzikos instrumentai; Trinamosios girnos; Pincetai; Urnos; Ragai su apdirbimo žymėmis; Verpsteliai; Raktai; Žirgo ir raitelio apranga.


Amuletai ir kabučiai
Amuletai ir kabučiai buvo gaminami iš stambių žvėrių dantų, kaulų, žalvario, geležies, gintaro. Daugelis archeologų mano, kad kabučiai tūrėtų būti skiriami papuošalų grupei.
Amuletų randama įvairių formų: šukučių, miniatiūrinių kirvelių ir kt. Manoma, kad būdavo tikėta, jog amuletai turi maginės galios taip pat naudoti įvairiose religinėse apeigose. Šie radiniai dažnai nepriskiriami kuriai iš pagrindinių grupių. Manyčiau juos galima būtų priskirti taip pat papuošalams, bet papuošalų grupėje išskirti su religija susijusį pogrupį.

Apavo ir aprangos liekanos
Apie šiuos daiktus daug pasakyti negalima, dėl paprastos priežasties – jie neišlieka iki mūsų dienų. Randama tik fragmentai apavo ar audeklo. Kapuose randama lininių ir vilnonių audinių fragmentų, taip pat siūlų, kailių ir odų. Kai kurie siūlai dažyti, daugiausia ruda ir mėlyna spalva .
Apavas buvęs odinis. Siūtas iš dviejų dalių: pado ir viršutinės dalies .

Beržo tošies dėžutės
Dar vadinamos tualetinėmis dėžutėmis. Jos būdavo pagamintos iš beržo tošies. Dėžutės būdavo apvalios formos....