Ar egzistuoja abortu problema Lietuvoje

Referatas
 5
Microsoft Word 51 KB
4 puslapiai

Ar egzistuoja abortų problema Lietuvoje?

Įvadas

Pasaulyje nuolatos vyksta diskusijos dėl abortų. Veikia įvairios organizacijos, ginančios moters teisę į abortus, ir kitos, saugančios kūdikio teisę į gyvybę.

Truputis istorijos

Šią temą pradėsiu nuo istorijos. Be kitų nuodėmių Stalinas 1955 metais legalizavo abortus. Tuo metu namų kartai buvo teigiama, kad įsčiose dar yra ne žmogus. Moterys darėsi abortus, nesuvokdamos, ką daro. Vadovėliuose vaisius buvo vaizduojamas kaip neva pereinantis įvairias gyvūnų stadijas: žuvų, roplių, žinduolių.
Kol kas iš Europos šalių tik Maltoje griežtai, be jokių išlygų, draudžiami abortai.

Abortai Lietuvoje

Lietuvoje daugiausia kalbama apie abortus tik iš neigiamos pusės, tačiau kas ketvirtas nėštumas mūsų šalyje nutraukiamas būtent šiuo būdu. Gal dėl to, kad antiabortinės organizacijos nepateikia pakankamai objektyvios informacijos apie nėštumo nutraukimą ir pernelyg dažnai remiasi bažnyčios požiūriu, kuris yra griežtai neigiamas ne tik abortų, bet ir kontracepcijos klausimu ir gana dažnai neatitinka nūdienos situacijos? Taigi šiek tiek plačiau ir objektyviau pateiksiu informaciją apie galimus požiūrius į abortus.

Aborto samprata ir požiūriai į jį

Moksliniai duomenys rodo, kad užsimezgusios gyvybės širdis pradeda plakti 18 - 25 parą po apvaisinimo, apie aštuntą gyvenimo savaitę susiformuoja visos kūno sistemos, tarp 9 - 10 savaitės negimęs kūdikis kraipo akutes, ryja, judina liežuvėlį, o bakstelėjus jam į delniuką – sugniaužia kumštelį. Dėl teiginio, kad toks vaisius atlieka sąmoningus judesius, vis dar ginčijamąsi, nes proabortinės organizacijos pateikia įrodymų, kad tie judesiai – tik nevalingi refleksai. Antiabortinės organizacijos, remdamosios medicininiais tyrimais, teigia, kad jau dvylikos savaičių kūdikis jaučia skausmą. Kita vertus, abortų šalininkai pateikia duomenų, kad pilkosios smegenų ląstelės, kurios reaguoja ir sukelia skausmą, padengia besivystančias smegenis tik 24-25 nėštumo savaitę.
Kompromiso vis nerandantys medikai negali nustatyti momento, kai embrionas tampa žmogumi. Bendriausia jų prieita išvada ta, kad biologiškai gyvybės pradžia yra organizmo susiformavimas. Tačiau juk besivystantis embrionas nėra vien motinos kūno dalis – tai visiškai skirtingas biologinis darinys, esantis joje. Tiesa, šio darinio gyvybingumas dar nereiškia, kad teisiškai vaisius jau yra žmogus. Embrionas neturi jokio teisinio statuso, kol įstatymuose jis nėra įvardintas kaip asmuo. Iki to motina gali elgtis su juo kaip ji pati nori. Įvairios valstybės nustato skirtingą laikotarpį, iki kurio...