Aplinka ir zmogus

Aplinkos konspektai
Konspektas
 5
Microsoft Word 344 KB
50 puslapiai

žmogus ir aplinka konspektas. žmogus ir aplinka konspektas.

1.Biosferos sandara Erdvė kurioje egzistuoja gyvybe vadinama biosfera. Biosfera yra žemės dalis,t.y. gyvųjų organizmų egzistavimo sritis. Biosfera susidarė prieš 3.4 – 4.5 mln. metų. Susideda iš litosferos(viršutinio žemės sluoksnio), hidrosferos(vandenų, jūrų, upių) ir atmosferos dalies- troposferos(oro).
Litosfroje gyvybė aptinkama 2-3 km storyje, atmosferoje – iki 10-15 km aukščio, o hidrosferoje-visoje jos gelmėje. Labiausiai išsivystę organizmai gyvena ten kur susikerta visos šios sferos: apatiniuose oro, viršutiniuose dirvos ir vandens sluoksniuose. Bendra gyvųjų organizmų masė – 2.4*1012 tonų. Biosferos nėra griežtai apibrėžtos. Remdamiesi mokslo ir technikos laimėjimais, gyvenamoji erdvė yra pastoviai plečiama (pvz : gyvieji organizmai kosminiais laivais iškeliami toli už biosferos ribų)
2.Biosferos apsauga.Biosferos apsaugos problema yra nepaprastai sudėtinga, kompleksinė ir susijusi su visais žmogaus veiklos aspektais: planeta žalojama ardant natūralų landšaftą- statant miestus ir gyvenvietes, kasant kalnus, naikinant miškus, tiesiant kelius ir t.t. Gamta yra nepaprastai teršiama visoje planetoje. Per paskutinįjį šimtmetį išnyko šimtai gyvunijos rūšių, ties išnykimo riba dar yra apie 1000 rūšių. Biosfera jau praktiškai pati negali apsivalyti. Visas šias problemas turi spręsti pats žmogus. Gamtos ištekliai - tai gamtos elementai naudojami visuomenės reikmėms tenkinti.gamtos ištekliai skirstomi į 1. Sąlygiškai neišsenkančius, 2.Atsikuriančius 3.Senkančius. Didelė tarptautinė problema yra nevienodas gamtos išteklių ir jų vartotojų pasiskirstymas. Kadangi ištekliai senka, tai itin svarbu juos racionaliai naudoti ir saugoti. Racionalus gamtos išteklių naudojimas labai susijęs su gamtos apsauga.
3.Energijos apykaita Energija- materijos judejimo matas, sistemos gebejimas atlikti darba. Pagal judejimo formas energija skirstoma i mechanine, silumine, elektros, magnetine, elektromagnetine, gravitacine ir branduoline. Energijos savybes ir jos kitima ekosistemose galima apibudinti dviem termodinamikos desniais. Pirmasis desnis aiskina,kad eneregija gali pereiti is vienos formos i kita. Bet negali is naujo susidaryti arba isnykti. Sistemai pereinant is vieno buvio i kita, jos energijos pokytis tiksliai atitinka su ta sistema saveikaujanciu kunu energijos padidejima arba sumazejimaAntras desnis nusako vykstanciu termodinaminiu procesu krypti: pereinant is vienos energijos formos i kita, kiekviena karta prarandama didesne dalis potencines energijos, ji issisklaido.
Visi gyvybiniai procesai musu planetoje vyksta pereinant is vienos energijos formos i kita, Ji gaunama saules sviesos pavidalu ir zemes pavirsiuje paverciama silumine energija. Taigi...