Apie maistą prilygstantį vaistams

Referatas
 5
Microsoft Word 179 KB
24 puslapiai

Maitinatės amerikietiškai, vadinasi, nesveikai


Tėvai primygtinai reikalauja, kad vaikai valgytų vaisius, daržoves, žuvį ir gertų pieną arba sultis, o vaikai priešgyniauja ir reikalauja kolos gėrimų su karštais mėsainiais. Amerikos gydytojai sunerimę dėl labai padidėjusio šalies vaikų nutukimo ir sergamumo diabetu. Vaikų mitybos sveikatingumu susirūpino ir kitų šalių mitybos specialistai.

Dėl padidėjusio vaikų sergamumo galima kaltinti hipodinamiją ir šiuolaikinės mitybos ypatumus. Amerikiečiai pernelyg pamėgo vadinamąjį “greitą maistą”, kuriame gausu riebalų, druskos ir medžiagų, dirginančių virškinamojo trakto gleivinę. Be to, jia gausiai geria saldžius gazuotus gėrimus.

Pavyzdžiui
Viename kolos butelyje yra apie 40 g cukraus, arba daugiau negu 470 “saldžiųjų kalorijų”. Tokie gėrimai blogai malšina troškulį, todėl jų išgeriama labai daug. Pasak specialistų, maždaug 20 proc. visų kalorijų paaugliai gauna iš gazuotų gėrimų.

Norėdami suliesėti, jaunieji JAV gyventojai puolė valgyti liesą maistą. Toks maistas nėra labai skanus, todėl į jį dedama daug cukraus. Tokiu būdu amerikiečiai per dieną suvalgo iki 53 šaukštelių cukraus. Amerikos diabetologai, ištyrę, kad per 15 pastarųjų metų tėvynainių suvartojamas “nematomo”cukraus kiekis padidėjo visu 100 proc., pavadino tai nacionaline savižudybe.

Natūralus cukrus, kurio yra piene arba apelsinuose, natūraliai dera su daugybe kitų naudingų medžiagų - mineralinėmis druskomis, organinėmis rūgštimis, o paprastas cukrus, kuriuo saldinami gaivieji gėrimai, tėra tik nereikalingos kalorijos. Ir kuo daugiau tokio cukraus patenka į vaiko organizmą, tuo mažiau vietos jame lieka natūraliajam cukrui ir naudingosioms medžiagoms.

Gerdami daug gazuotų saldžiųjų gėrimų, JAV vaikai atsisako pieno, kuriame yra augančiam organizmui labai reikalingo kalcio ir vitamino B2. Be to, iš išgerto pieno gaunama mažiau naudos, kai piktnaudžiaujama saldžiais gazuotais gėrimais. Mat juose esantys fosfatai, trukdo pasisavinti kalcį. O stingant kalcio, negali normaliai formuotis kaulų audinys. Daug gazuotų gėrimų išgeriantiems vaikams dažniau lūžta kaulai negu jų bendraamžiams, nemėgstantiems šių gėrimų.

Saldūs gėrimai kenkia dantims. Jie padengia dantis plėvele, kuri žaloja emalį ir sukelia kariesą. Norint to išvengti, reikėtų kiekvieną kartą atsigėrus išvalyti dantis. Deja, gaiviųjų gėrimų mėgėjai apie tai nė nepagalvoja.

Į daugumą saldžių gazuotų gėrimų dedama tonizuojamųjų medžiagų. Tačiau jų gamintojai etiketėse nenurodo, kiek juose yra kofeino. Ištyrus...