Anykščių kraštas

Referatas
 5
Microsoft Word 67 KB
7 puslapiai

Anyksciu geografine padetis. Anyksciu geografine padetis.

Utenos apskritis
Gamtos grožiu viena ypatingiausių Lietuvoje Utenos apskritis dažnai vadinama ežerų kraštu, lyginama su ežeringąja Suomija ar nepaprastai raiškios gamtos Europos kraštu Šveicarija. Šią apskritį sudaro Utenos, Molėtų, Ignalinos, Zarasų ir Anykščių rajonai.
Anykščių rajonas
Geografinė padėtis
Plotas 1765 km2, 39 tūkstančiai gyventojų, iš jų 96% lietuvių, 3% rusų, 0,5% lenkų.
Rajono administracinis centras Anykščiai, 52 km nuo Utenos.Rajono vakarų dalis yra Nevežio žemumos pakraštyje. Didžioji rajono dalis išsidėsčiusi Vakarų Aukštaičių plynaukštėje, pietryčiuose pereinančioje į Aukštaičių aukštumą. Čia yra aukščiausia rajono vieta - 194 metrai. Per rajoną teka Šventoji su savo intakais. 76 ežerai, tarp jų 968 ha Rubikių, 200 ha Suosos, 192 ha Viešinto, 6 tvenkiniai. Miškingumas 29,8%, daugiausia pušynai, yra eglynų ir mišrių miškų. Didžiausi - Šimonių giria, Ramaldavos ir Troškūnų miškai.


J.Junevičiaus nuotrauka Pramonė - statybinių medžiagų, maisto, vyno gamybos - sutelkta Anykščiuose.
Per 250 kultūros paminklų.
Rytų Lietuvioje istoriškai susiklosčiusi geografinė ir etnogeninė sritis - Aukštaitija, minima rašytiniuose šaltiniuose nuo XIV a. pradžios. Vakarinėje srities dalyje, pagal geografinį rajonavimą - Vakarų aukštaičių plynaukštėje, kur aukštumos dar nesibaigė, o lyguma dar neprasidėjo, yra Aukštaičių kraštas. Jo žemių kontūras - į pietus siaurėjantis trikampis - kiek primena Respublikos siluetą. Priešpriešai pakraščiai nutolę vienas nuo kito 40-50 km. Aukščiausios krašte Storių kalvos iškyla virš jūros lygio iki 194 m, o Šventoji į pietus nuo Kavarsko isigraužusi tiek, kad nuo jūros lygio tėra apie 60 m.
Anykščių kraštą Šventoji dalija į kairiakrantę kalvotąją ir dešiniakrantę banguotą, vietom lyguminę dalį. Kalvotoje dalyje vyrauja moreniniai priesmėliai, dažnai su rieduliais. Vakarineje dalyje dirvožemis vientisos struktūros, tačiau nenuotakus, linkęs užmirkti.
Rajono teritorijos - 1764,9 km2 - didžiąją dalį sudaro žemės ūkio naudmenos - 56,8%. Tik lyguminiai Lietuvos regionai - Vidurio Lietuva, Suvalkioja naudmenų dalies dydžiu pralenkia Anykščių kraštą.

Pagal Anykščių rajono savivaldybės ir Anykščių A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacinį leidinį "Anykščių kraštas"
Anykščių rajono bendra gamtinė charakteristika
Anykščių rajonas plyti Aukštaičių aukštumos vakarinėje nuošlaitėje - Vakarų Aukštaičių plynaukštėje. Reljefas itin nevienodas. Storių kalvų viršūnės iškyla iki 194 metrų virš jūros lygio, tuo tarpu Šventosios...