Antsvoris nutukimas nutukimo vertinimo kriterijai ir normos biomedicininiai vystymosi mechanizmai ir rizikos faktoriai

 5
Microsoft Word 62 KB
6 puslapiai

Diplominis darbas nutukimas. Nutukimas sirdies ligos. Diplominis darbas nutukimas. Nutukimas sirdies ligos.

Nutukimas išsivysčiusiose šalyse tampa rimta sveikatos problema. Vakarų šalyse ji įvardijama kaip globalinė epidemija. Per pastaruosius 50 metų nutukimas tapo svarbiu rizikos faktoriumi kitoms ligoms (pvz: hipertenzijai,miokardo infarktui, insultui, ischeminei širdies ligai, II tipo cukriniam diabetui, hipercholesterinemijai ir kt.). Įvairiose šalyse nutukusių žmonių yra nuo 10 iki 30%. Šie žmonės gyvena 7-9 metais trumpiau. Nutukimas yra susijęs su didele sergamumo ir mirtingumo nuo kitų ligų rizika tiek vyrams, tiek moterims. Nutukę suaugusieji, turėjusieji ir vaikystėje antsvorį, paprastai turi žymiai didesnę riziką susirgti kitomis ligomis. Todėl svarbu nustatyti polinkį nutukimui ankstyvoje vaikystėje ir imtis profilakktikos priemonių, ypač brendimo metu. Lietuvoje kas 4-5-o vaiko, kas 3-io vyro ir kas 2-os moters kūno masė yra per didelė, dalis jų nutukusių.
Nutukimas – tai susirgimas, kai organizme susikaupia per didelis riebalinio audinio kiekis, kuris vyrams viršija 15-20% bendros kūno masės, moterims 20-25%. Anstvoris ir nutukimas – tai kūno masės, priklausomai nuo ūgio, padidėjimas. Apie antsvorį ir nutukimą sprendžiama iš kūno masės indekso, kurį tirti rekomenduoja PSO.
Nutukimo laipsnį ir pobūdį rodo liemens/šlaunų santykis. Šis matavimas taip pat rekomenduojamas PSO, kaip efektyvus ir paprastas. Didėjant nutukimo laipsniui, jis didėja ir tampa didesnis už 1. Tai nurodo, kad nutukimas yra viršutinės kūno dalies, obuolio tipo. Kai liemens/šlaunų snatykis yra mažesnis už 0,8, diagnozuojamas apatinės kūno dalies arba kriaušės tipo nutukimas. Vidinių ir visceralinių riebalų kiekis nulemiamas genetiškai, o paviršinių riebalų randasi dėl daugelio priežasčių. Pastebimas ryšys tarp riebalų pasiskirstymo organizme ir daugybinių metabolinių sutrikimų. Riebalų kaupimasis viršutinėje kūno dalyje (centrinis nutukimas, obuolio tipo) turi didesnę įtaką kai kurių sutrikimų (gliukozės tolerancijos, rezistentiškumo insulinui, hiperlipidemijos, kardiovaskulinių ligų) raidai negu pats antsvoris ir yra pavojingesnis. Tai vadinama metaboliniu X sindromu. Plazmos lipoproteinus sudaro lipidai (trigliceridai, cholesterolis, fosfolipidai) ir apoproteinai. Esant hiperlipoproteinemijai dažniausiai būna ir kitos metabolinio sindromo ligos, tarp jų ir liemens nutukimas. Valgant kaloringą maistą ir esant genetiniam defektui, vystosi hiperinsulinizmas, rezistentiškumas insulinui, vėliau medžiagų apykaitos sutrikimai, metabolinės širdies-kraujagyslių ligos bei jų komplikacijos.

Nutukimo vertinimo kriterijai:

KŪNO MASĖS INDEKSAS,KMI:
Formulė KMI= kūno masė, kg / ugis, m2
Moterims norma – 19-24 kg/m2
Vyrams...