Antikoguliantai

Medicinos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 44 KB
3 puslapiai

Insultas referatas. Insultas referatas.

Antikoaguliantai ir jų svarba ligų profilaktikai

2006m.
Antikoaguliantai:
 Heparinas. Veikia netiesiogiai, aktyvuodamas antitrombiną III(AT III). Heparino ir AT III kompleksas slopina trombiną ir Xa faktorių. Todėl AT III deficito atveju mažėja heparino antitrombinis veikimas. Šalutinis poveikis: kraujavimas, osteoporozė, plaukų slinkimas, trombocitopenija. Todėl gydant heparinu reikalinga tikrinti trombocitų kiekį. Dozavimas: pradžiai 5000 TV į / v, tada 25000 – 40000 V / 24h, priklausomai nuo krešėjimo laiko: rekomenduojama 1,5 – 2,5 karto didesnis už normą ADTL.
 Kumarinai: fenprokoumonas (Marcumar), varfarinas. Tai vitamino K antagonistai, o jis svarbus II, VII, IX ir X faktorių bei C ir S baltymų apykaitai. Šalutinis poveikis: kraujavimas, plaukų slinkimas, hepatitas, netoleravimo reakcijos, odos nekrozė. Dozavimas: gydymas kontroliuojamas sekant tromboplastino laiką (Quick’o vertė) – lengvos antikoaguliacijos ribos yra 2 – 3 INR (international normalized ratio).
Antikoaguliantų profilaktinis vartojimas:
Antikoaguliantai vartojami tam, kad būtų išvengta trombų susidarymo ar norint sustabdyti jau esamų veninėje sistemoje trombų, sudarytų iš fibrino tinklo ir jame esančių trombocitų bei eritrocitų, didėjimą. Antikoaguliantai plačiai taikomi kojų giliųjų venų trombozės profilaktikai ir gydymui.
Antikoguliantai mažiau veiksmingi trombų susidarymo arterijose profilaktikai, nes kraujagyslėse, kur kraujo tėkmė greita, trombai dažniausiai sudaryti iš trombocitų ir turi nedaug fibrino. Antikoaguliantai naudojami norint išvengti trombų susidarymo ant širdies vožtuvų protezų.
Įrodyta, kad antikoaguliantai efektyviai mažina pakartotino išeminio insulto
riziką. Remiantis ligi šiol gautais tyrimų duomenimis, galima pateikti tokias rekomendacijas:
• Siekiant sumažinti galvos smegenų insulto pasikartojimo riziką, turėtų būti skiriama aspirino (nuo 50 iki 325 mg).
• Siekiant sumažinti pakartotino galvos smegenų insulto riziką, galima skirti aspirino (50 mg) ir ilgo išsiskyrimo dipiridamolio(200 mg du kartus per dieną) derinio.
• Geriamieji antikoaguliantai (TNS 2,0-3,0) indikuotini persirgus išeminiu insultu,...