Amžiaus tarpsnių psichologinės charakteristikos

Referatas
 5
Microsoft Word 45 KB
3 puslapiai

Tiksliai pasakyti, kada prasideda suaugusio žmogaus amžius, sudėtinga. Daugelis ekspertų mano, kad 20 metų amžių galima laikyti pradiniu momentu, tačiau svarbiausia yra ne chronologinis amžius, bet psichologiniai pokyčiai. Suaugusio žmogaus gyvenimas gali būti skirstomas į tris pagrindinius periodus:
· jauno suaugusio (apytiksliai 20 – 40 metų)
· vidutinio amžiaus suaugusio (apytiksliai 40 – 65 metų)
· senatvės (apytiksliai nuo 65 metpų)

Kiekvienas gyvenimo tarpsnis kelia specifinius uždavinius, kuriuos spręsdamas žmogus keičia savo gyvenseną. Pasiekus tam tikrą amžių ankstesnis gyvenimo būdas gali nebetikti. Pirmasis suaugusiojo periodas (17 – 33m.) itin įdomua: tai pirmas savarankiškas kabinimasis į socialinę aplinką, savo vietos gyvenime ieškojimas ir stengimasis ją išlaikyti. Tai ir bandymas remtis ką tik įgytu identitetu ir aktyviai ieškoti panašių į save: partnerio, darbo, draugų, pasiekiant idealaus varianto lygmenį (svarbu rasti maksimalų atitikmenį sau, retai pagalvojant apie prisitaikymo galimybes). Pasak Levinsono, šio laikotarpio pagrindiniai uždaviniai yra:
· turėti savo gyvenimo viziją, rasti jai vietos savo gyvenimo struktūroje.
· rasti vyresnį žmogų – vadovą, padedantį kurti gyvenimo filosofiją ir individualų stilių bei įsitvirtinti profesinėje srityje.
· pasirinkti darbą, jame įsitvirtinti, siekti karjeros.
· atrasti gyvenimo partnerį, sukurti šeimą.

Kiekvieno amžiaus tarpsnio žmogaus pagrindinės raidos ypatybės suskirstytos į: fizinės, pažintinės ir psichosocialinės.

Fizinės raidos ypatybės

Tai jaunojo suaugusiojo amžiaus tarpsnis, kurį apima 17 – 23 metus. Šiuo laikotarpiu žmogus visiškai subrendęs. Kūno masė pasiekta normalaus žmogaus kūno masės. Kūno masės lygis priklauso nuo daugelio veiksnių, nuo kurių masė gali būti mažesnė, ar didesnė. Tai priklauso nuo mitybos, nuolatinio treniravimosi, streso bei kitų daugelių faktorių.
Būtent dėl visų šių faktorių priklauso žmogaus tolimesnis gyvenimas, kaip jis adaptuosis prie kintančios aplinkos, kitų žmonių. Kuo žmogus tiek fiziškai, tiek morališkai tvirtesnis, tuo jam lengviau pritapti...