Aliuminis6

Chemijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 49 KB
4 puslapiai

Aliuminis

Aliuminis – svarbiausias periodinės sistemos III grupės pagrindinio pogrupio metalų atstovas. .Jis yra sidabriškai baltas, lengvas metalas. Aliuminio analogai – galis, indis ir talis – turi aliuminio savybių. Gryno gamtoje nerandama, nes jis chemiškai labai aktyvus. Tai labiausiai Žemės plutoje paplitęs metalas, sudaro 8,05% jos masės. Aliuminis dažniausiai gaunamas iš boksito – aliuminio rūdos, susidedančios iš Al hidroksidų HA O , A O(OH), Al(OH) su kitų mineralų priedais, rečiau iš korundo ir kriolito Na AlF . Daug aliuminio yra molyje, įvairiuose mineraluose.
Nors aliuminio žaliavų atsargos Žemėje labai didelės, tačiau jį išskirti iš junginių sunku. Dėl to aliuminis gautas gana vėlai, tik 1827 metais.
XIX a. viduryje aliuminis buvo brangesnis už auksą. Pasakojama, kad Prancūzijoje imperatorienė turėjo papuošalų iš aliuminio, imperatorius Napaleonas III valgė iš aliuminio indų, o ne tokie garbingi asmenys turėjo tenkintis auksiniais.
1884 m., kai Vašingtono (Washington) monumento viršutinė dalis buvo uždengta aliumininiu stogeliu, aliuminis tebebuvo pusiau brangus metalas. Jį naudojo juvelyriniams ir dailės dirbiniams. Bet vos po dviejų metų situacija pasikeitė. 1866 m. Charles Martin Hall iš JAV ir Paul Heroult iš Prancūzijos vienas nuo kito nepriklausomai surado ekonomišką būdą gaminti aliuminį iš Al O elektrozės būdu. Daugelis aliuminio turinčių mineralų yra vertingi. Korundas kietumu prilygsta deimantui, todėl iš jo gaminami šlifavimo, galandinimo įrankiai. Skaidrios spalvotos korundo atmainos – rubinas ir safyras yra brangakmeniai. Kiti brangakmeniai - smaragdas, akvamarinas, aleksandritas – yra aliuminio ir berilio mineralai.

1 lentelė

Kai kurios IIIA grupės metalų savybės

Al

Atominis numeris 13

Atomo spindulys (metališkasis), pm 143

Jono spindulys, pm 50

Elektroneigiamumas 1,6

Pirmoji jonizacijos energija, kJ/mol 577,6

Elektrodo potensialas, Eo, V 1,676

Lydymosi temperatūra , °C 660,37

Virimo temperatūra, °C 2467

Tankis, g/cm (20 °C) 2,698

Kietumas 2,75

Laidumas elektrai 59,7

Santykinė atominė masė 26,98

Aliuminis naudojamas įvairiausių mažo tankio lydinių gamybai. JAV kasmet pagaminama apie 5 milijonus tonų aliuminio. Aliuminis, kaip ir kiti IIIA grupės metalai, yra aktyvus metalas. Aliuminis – vienas lengviausių metalų, plastiškas, lydus, gerai praleidžia elektrą ir šilumą. Kambario temperatūroje jungiasi su deguonimi:

4AL + 3O ® 2AL O +Q

Aliuminis – puikus redaktorius, nes labai lengvai oksiduojasi sudarydamas joną su...