Aliuminis4

Chemijos referatai
Referatas
 5
Microsoft Word 39 KB
2 puslapiai

Įvadas

Tai sidabriškai baltas, lengvas, plastiškas , kalus, tąsus ir lengvai poliruojamas metalas, atspindi šviesą ir geras elektros laidininkas. Lengvai ištempiamas į vielą. Tai chemiškai aktyvus el., ore ir H2O pasyvuoja susidarant patvariai oksido ar hidroksido plėvelei. Tačiau jei neoksiduotas, aliuminio amalgama, reaguoja.

Istorinė apžvalga

Senovės romėnai dar prieš du su puse tūkstančio metų žinojo žodį aliumen – taip jie vadino alūną išėsdinimui. Graikų filosofo Platono, gyvenusio V a. pr. m. e., kūriniuose yra pasakojimas apie mitinį žemyną – Atlantidą. Platonas teigia, kad senovės atlantai, be sidabro ir aukso, turėjo dar vieną metalą, kurį ,,to meto žmonės po aukso labiausiai vertino” – orichalką. Kai kurie mokslininkai mano, kad orachalku buvo pavadintas vario ir aliuminio lydinys.
Pirmasisi negryną aliuminį 1825 m. gavo danų mokslininkas Hansas Kristianas Erstedas (1777 – 1851 m.). Jis pro įkaitintą ir su anglimis sumaišytą Al2O3 leido chloro dujas ir gavo bevandenį aliuminio chloridą. Kaitindamas AlCl3 su kalio amalgama gavo aliuminio amalgamą, iš kurios išgarinęs gyvsidabrį pamatė pilkus miltelius. Tai ir buvo aliuminis, tik negrynas.
1827 m. vokiečių chemikas Frydrichas Vėleris (1800 – 1882 m.) atliko tą pačią reakciją (AlCl3 redukcija kaliu) ir gavo gryną aliuminį.
1825 m. aliuminis buvo 1500 kartų brangesnis už geležį, dabar – apie 3 kartus.
1855 m. liepos 18 d. Žavelio gamykloje buvo gautas pirmasis pramoninio aliuminio luitas. Per vieną gamybinį ciklą buvo gaunama 6 – 8 kg aliuminio. Šis metodas, kurį pasiūlė prancūzų chemikas Anri Etjenas Sent Kleras Devilis (1818 – 1881 m.), nuo ankstesnio skyrėsi tuo, kad vietoj aliuminio chlorido buvo naudojamas aliuminio ir natrio chloridų mišinys, o vietoj kalio – natris. Reakcija buvo ne tokia pavojinga kaip dirbant su kaliu, todėl buvo galima naudoti daug...