Aklųjų ir silpnaregių integracija į darbą

 5
Microsoft Word 116 KB
14 puslapiai

Turinys

Įvadas
1. Darbai kuriuos gali dirbti neregys.
1. Aklųjų ir silpnaregių užimtumas.
3. Ūkinė veikla
4. Neįgalieji rinkos ekonomikoje
5. Aklųjų ir silpnaregių integracijos į darbą tyrimas
Išvados
Literatūra

Įvadas

Silpnaregystė ir aklumas žinomi nuo seniausių laikų. Tačiau regėjimo praradimas nėra tokia gniuždanti sielos būsena, kaip mano dažnas regintis žmogus.
Vis dėlto aklumas labai riboja asmenybės veiklą ir galimybes, o jeigu žmogus apanka jau suaugęs ar net vyresnio amžiaus - dažnai jo gyvenime daug kas pasikeičia.
Kaip apakus rasti vietą šiame pasaulyje, kaip nebūti našta kitiems, kaip išlaikyti šeimą - tai bene dažniausiai neregius kamuojančios problemos. Daugeliui neregių pragyvenimo šaltinis nuo seniausių laikų buvo muzika. Tačiau ne vien ji. Aklieji gali tapti ne tik gerais muzikantais, bet ir nagingais amatininkais.
Mano tikslas - apžvelgti kokius darbus Lietuvoje ir pasaulyje dirbo ir dirba neregiai ; kokios galimybės aklam ar silpnaregiui įsidarbiti. Bei ištirti kokie veiksniai labiausiai įtakoja integracijos į darbą kokybę.
Darbe šalia "neregio" yra ir žodis "silpnaregis". Šių abiejų grupių žmonės susiduria su labai panašiomis problemomis. Silpnaregiams, vis sunkėjant situacijai aklųjų įmonėse, irgi nelengva susirasti darbą: darbdaviai į juos žiūri nepatikliai, abejoja jų galimybėmis.
Praktika ir patirtis įrodė, jog tuos darbus, kuriuos atlieka žmonės, dar turintys regėjimo likutį, nesunkiai gali atlikti ir visai nematantys.
1. Darbai kuriuos gali dirbti neregys
MEZGIMAS, TAUTODAILĖ : aklosios moterys, ypač jeigu jos nemato nuo vaikystės ir su savo negale yra apsipratusios, mezga gerai - kaip ir reginčios. Vienas sunkiausių dalykų nematančiai moteriai - spalvos. Derindamos skirtingų spalvų siūlus, mezgėjos pasižymi kamuoliukus: įsismeigia sąvaržėlę ar įsikiša popieriuką. Dažnai siūlus galima atskirti pagal jų šiurkštumą - tada nereikia nė šių ženklų. Brailio raštu moterys užsirašo, kaip megzti vienokį ar kitokį raštą. Žinoma, reginčio žmogaus pagalba ar patarimas, kaip geriau derinti spalvas, būtinas, bet toliau dirbama savarankiškai. Ir virbalais, ir vąšeliu mezgama viskas, ką galima numegzti, - nuo šlepečių iki megztinių.
Skandinavijos šalyse ir toliau pakankamai populiarūs ir neblogą pelną duodantys užsiėmimai yra tradiciniai amatai rankdarbiai (Armonas, S. 2001).
Nematančios moterys ne tik puikiai mezga, bet ir pina, riša, daro kitokius tautodailės darbus. Dažniausiai pinamos juostos, krepšeliai gėlėms, rišami kilimėliai. Kai kurios moterys moka pinti ir skrybėles. Galima ir austi, jei...