Akių ligos

Referatas
 5
Microsoft Word 48 KB
4 puslapiai

Akiu ligu sutrikimo referatai. Akiu ligu sutrikimo referatai.

Akys. Priimti informaciją ir tinkamai reaguoti į daugelį aplinkui vykstančių įvykių žmogui padeda jutimo organai - akys. Didžioji dalis mūsų žinių apie išorinį pasaulį yra susijusi su rega. Regėdami skiriame aplinkos daiktus, gyvų ir negyvų kūnų judėjimą, grafinius ir šviesos sig-nalus (raides, skaitmenis, portretus ir pan.). Rega svarbi visų rūšių dar-binei veiklai. Žinome, kaip ilgai ir atkakliai turi dirbti aklasis, kad galėtų įsijungti į darbą. Iš tiesų akys – vienas iš pagrindinių jutimo organų. Regą apibūdina aštuonios požymių kategorijos: spalva, forma, dydis, nuotolis, kryptis, materialumas, ramybė ir judėjimas, dėl to regėjimas gali atitink-amai atspindėti erdvinius santykius. Rega įgijami optiniai daiktų vaiz-diniai, orientuojamasi erdvėje, skiriamos spalvos bei atspalviai. Visi tikri-ausiai pastebėjo, kad kalbėdamiesi pašnekovui žiūrime į akis. Tai ne atsi-tiktinumas. Kompiuterinė matematinė analizė įrodė, kad žmogus sugeba suvokti 22 geometrinius parametrus akių plote, kurie keičiasi veikiami baimės, nerimo, džiaugsmo, nustebimo, ligų ir kitų veiksnių.
Regėjimo būklė. Regos būklę charakterizuoja du pagrindiniai kiekybiniai rodikliai: regėjimo aštrumas ir akiplotis. Regėjimo aštrumas yra erdvinis akių jautrumas, matuojamas minimaliu kampiniu atstumu tarp dviejų taškų, kuriam esant tie taškai suvokiami atskirai. Sutartinis normalus regos aštrumas yra 1,0(arba 100%). Įdomu, kad daugumos Egipto gyventojų regėjimo aštrumas yra 2,0. Jis tiriamas optotipais, ku-riuose dešimtyje ar dvylikoje eilučių pavaizduota įvairių dydžių raidės ar ženklai (Landolfo žiedai). Dažniausi regos sutrikimai – trumparegystė ir toliaregystė. Trumparegiai ir toliaregiai daiktus mato neryškiai. Trumpa-regiams neaiškūs toli esančių daiktų vaizdai, o toliaregiams – arti esančių daiktų. Įgimtos trumparegystės priežastis gali būti pailgėjęs akies obuo-lys. Įgimtos toliaregystės atveju akies obuolys esti sutrumpėjęs. Toliare-gystės priežastis gali būti ir sumažėjusi lęšiuko galimybė keisti išgaubtu-mą. Tai dažniausiai atsitinka pagyvenusiems žmonėms. Turintieji viena minėtų regos trūkumų nešioja akinius su specialiais, gydytojo parinktais stiklais.
Akių ligos. Akies obuolio, jo priklausinių (junginės, ašarų prie-taiso, akies judinamųjų raumenų, akiduobės) ligos. Dažnai kyla dėl viso organizmo ligų: tuberkuliozės, reumato, sifilio, cukrinio diabeto, išsėtinės sklerozės, aterosklerozės. Kartais į akis užkratas patenka iš sugedusių dantų, sergant sinusitu, gripu. Vienas iš dažnai pasitaikančių vaikų regos sutrikimų yra naujagimių retinopatija. Lietuvoje gimsta 5 – 7 procentai neišnešiotų...