Airiu seteris

Referatas
 5
Microsoft Word 31 KB
1 puslapis

Kilmė ir paskirtis
Pagal spalvą airių seteriai yra dviejų rūšių: vienspalviai kaštoniniai ir rudadėmiai, t. y., balti su rudomis dėmėmis. Manoma, jog pirmiau buvo rudadėmis seteris, iš kurio selekciniu būdu atsirado vienspalvis kaštoninis.

Duomenų apie airių seterio kilmę labai nedaug, tiksliai nustatyti protėvius neįmanoma. Airių seterio protėviais pagal kai kuriuos šaltinius laikomas spanielis, airių vandens spanielis, kryžmintas su anglų seteriu. Taip pat manoma, kad airių seteris turi pointerio, setergordono ir bladhaundo kraujo.

Airių seteriai jau buvo žinomi nuo XVI amžiaus. Vienas iš pirmųjų airių seterių veisėjų buvo Morisas O`Konoras. 1779 me. jis nuomojo sodybas airių seterių dresavimui. Jo šunys buvo kaštoninės spalvos su baltom dėmėm, bet ne juodos spalvos. To pačiu laiku buvo ir seterių su juodu snukiu. Airijos veisėjus vienijo noras sukurti veislę, kuri tiktų airių medžiokliniams plotams. Airija su plačiomis pelkėmis ir laukais bei tankais krūmynais buvo medžioklės rojus ir iš medžioklinio šuns buvo reikalaujama greitos paieškos bei ištvermės.


Airių seteris medžioklėjeXIX a. kaštoninė seterio spalva beveik išstūmė baltą seterio spalvą su rudomis dėmėmis, kuri tapo tokia reta, kad atsirado beveik prie pat išnykimo ribos. Nuo 1920 m. buvo dedamos pastangos šios spalvos atgaivinimui.

Pirmasis airių seterio standartas pasirodė 1885 m....