Airija

Referatas
 5
Microsoft Word 58 KB
5 puslapiai

Referatas apie airija. Referatas apie airija. Tps://www.google.com/. Referatas airija. Airijos referatas. Tps://www.google.com/. Referatas airija. Airijos referatas.

Turinys


Airija 1
Gyventojai 1
Religijos 2
Valstybė ir teisė 2
Partijos ir profsąjungos 3
Ginkluotosios pajėgos 3
Ūkis 3
Pramonė 3
Bioprodukcijos ūkis 4
Turizmas 4
Transportas ir ryšiai 5
Bankai 5
Užsienio prekyba 5
Istorija 5
Santykiai su Lietuva 6
Architektūra 7

Airija

Airija, Britų salyno sala Atlanto vandenyne. Nuo D. Britanijos ją skiria Airijos jūra ir Šv. Jurgio bei Šiaurės sąsiauriai. Didžiojoje salos dalyje yra Airija (valstybė), š. Rytuose –Šiaurės Airija (priklauso D. Britanijai). Plotas 84433 km². 5,47 mln. gyv. (2000). Ilgis iš š. į p. 485 km. Plotis iš v. į r. 275 km. Krantai vingiuoti, daug įlankų; didžiausios: Donegalio, Galway, Dingle’io. Vid. dalį užima Vidurio lyguma (30-120m virš jūros lygio), jos pakraščiuose yra žemų kalnų, pelkių, ežerų. Pietvakriuose yra aukščiausi saloje Macgillicuddy kalnai (didž. aukštis 1041m, Carrauntoohillis), pietryčiuose ir rytuose – Coeragho(aukščiausias Konachto k.), Wicklow (926m, Lugnaquillos k.) ir Mourne’o (852m, Slieve Donardo k.) kalnai. Klimatas vid. platumų jūrinis; žiemos šaltos, vasaros vėsios (sausio vid. t-ra Dubline 5 ºC, liepos 15 ºC). Per metus iškrinta ~1000 mm kritulių; pietvakariuose dvigubai daugiau negu rytuose. Daug debesuotų dienų. Dažniausi p. ir p. v. vėjai. Daug nedidelių laivybinių upių, didžiausia jų – Shannonas (368 km). Daugiausia ežerų yra šiaurėje ir vakaruose; didžiausi Dergo, Corribo, Neagh ežerai. Gausu pelkių ir durpynų. Unikalus salos š. pakrantės (Š. Airija) kraštovaizdis, vad. Milžinų Keliais (Giant’s Causeway), - Pasaulio paveldo paminklas. ~12,5% teritorijos užima ariamoji žemė, ~5,5% - miškai. Pievų augalija, dykvietėse viržiai. Veisiasi jūrų kiaulės, peri jūriniai ereliai, rudieji pesliai. Yra gamtinių dujų, naftos, švino ir cinko rūdos, sidabro.

Airija, valstybė V. Europoje. Užima 5/6 Airijos salos ir jos v. pakrantėje esančias mažas salas (didžiausia – Achilio s., 148 km²). Š.rytuose ribojasi su Š. Airija (D. Britanijos dalis). Plotas 70273 km². 3,76 mln. gyv. (2001). Airija susideda iš 4 istorinių ir administracinių provincijų, kurios suskirstytos į 27 grafystes. Savarankiškus administracinius vienetus sudaro 5 miestai grafystės: Dublinas, Korkas, Limerickas, Galway, Waterfordas.

Gyventojai

96% gyventojų airiai. Yra anglų ir velsiečių (4%), amerikiečių, škotų, lomų (čigonų), žydų. Valstybinės kalbos – airių ir anglų. Airiškai kalba tik 2% Airijos gyventojų (daugiausia vakaruose).
Airijos gyventojų skaičiaus dinamiką lėmė daugelis įvykių. 17a. viduryje dėl anglų kariuomenės represijų...