Aikovskis

Muzikos rašiniai
Rašinys
 5
Microsoft Word 53 KB
5 puslapiai

PIOTRAS ČAIKOVSKIS
(1840 – 1893)

Piotras Čaikovskis gimė 1840 m. gegužės 7 d. Voltensko mieste, Urale, kalnų inžinieriaus šeimoje.
Berniukas augo tėviškos meilės atmosferoje, jo auklėjimas buvo patikėtas prancūzei guvernantei Fanni Diurbach . Tiesus, jautrus žmonėms vaikas nuo ankstyvos vaikystės pelnė visų aplinkinių meilę .
Būdamas 10 metų Piotras įstojo į Peterburgo teisės mokyklą . Ten jis mokėsi ir muzikos, dainavo chore . Muzikiniai gabumai pasireiškė dar vaikystėje . 1845 m. (būdamas penkerių) berniukas mokėsi groti fortepijonu, o dar po penkių metų jau mėgino improvizuoti . 1859 m. baigęs mokyklą Čaikovskis pradėjo dirbti Teisingumo departamente, tačiau šis darbas jo netenkino . Vaikinas nusprendė tapti muziku profesionalu . 1861 m. jis įstojo į muzikos klasę, atidarytą prie Rusų muzikinės draugijos, o po metų tapo Peterburgo konservatorijos studentu . Tuomet metė tarnybą ir atsidavė vien muzikai, pragyvenimui užsidirbdamas iš muzikos pamokų, akompanavimo Didelę įtaką jauno kompozitoriaus meniniam augimui turėjo A.Rubinšteinas, pas kurį Čaikovskis mokėsi kompozicijos ir instrumentavimo .
1860 – 1870 m. nusistovėjo artimi Čaikovskio santykiai su „Galingojo sambūrio“ kompozitoriais – Balakirevu, Rimskiu – Korsakovu ir Stasovu . Balakirevas ir Stasovas ne kartą pasakydavo jam programinių kūrinių siužetus . Su šiais kompozitoriais Čaikovskis dalijosi savo kūrybiniais planais ; keitėsi liaudies dainų užrašais .
Taip, bendraujant su didžiaisiais rusų meno atstovais ir pastoviai dominantis liaudies menu formavosi realistinis muzikinis Čaikovskio stilius .
1965 m. Čaikovskis baigė Peterburgo konservatoriją sidabro medaliu, kurį jam paskyrė už diplominį darbą – kantatą chorui ir orkestrui Šilerio odės „Į džiaugsmą“ žodžiais . Baigęs konservatoriją N.Rubinšteino kviečiamas, Čaikovskis nuvyko į Maskvą ir tapo ką tik atidarytos Maskvos konservatorijos profesoriumi, kur dėstė harmoniją, instrumentavimą, kompoziciją . Savo pedagoginį patyrimą vėliau jis perteikė vadovėliuose . Pedagoginis Čaikovskio darbas turėjo teigiamos reikšmės rusų profesionalaus muzikinio lavinimo vystymuisi . Jo asmeninė pedagoginė patirtis atsispindėjo sukurtoje mokomojoje medžiagoje, iš kurios didžiausią reikšmę turi „Praktinis harmonijos mokymas“ (1871) – pirmasis Rusijoje, rusų autoriaus vadovėlis konservatorijos kursui.
Atlikusį nuo šio darbo laiką, skyrė muzikos kūrybai ir kritikai . Nuo 1865 m. Čaikovskio kūriniai vis labiau vertinami .
Piotras vedė Antoniną Miliukovą . „Tai neturtinga, bet gera mergina su nepriekaištinga reputacija, kuri mane myli“ – taip ją...